آخرین اخبار ذهن و مغز

آخرین اخبار ذهن و مغز

آخرین اخبار ذهن و مغز

هر روز خلاصه ای از نتایج آخرین تحقیقات ذهن و مغز دنیا ، در وب سایت مشاوره آنلاین روانشناسی imNamdar.com توسط مهرداد نامدار “روانشناس بالینی ، مشاور و مدرس دانشگاه ” درج می گردد. امید است با انتشار این مطالب در راستای آگاهی هر چه بیشتر هموطنان مان سهیم باشیم.

news-imnamdarnews_iconاخبار ذهن و مغز ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶

مغز از شکست، پیروزی می سازد!

از مدت‌ها پیش دانشمندان بر این باور بودند که مغز دو راه برای یادگیری دارد.
یکی از آنها یادگیری اجتنابی بوده که تنبیهی است، این یادگیری نوعی تجربه منفی است که مغز را برای پرهیز از تکرار اشتباهات آموزش می‌دهد.
روش دیگر، یادگیری مبتنی بر پاداش است که مثبت و تقویت‌کننده بوده و باعث می‌شود مغز برای رسیدن به پاسخ درست، احساس دستیابی به پاداش داشته باشد.
به همین منظور محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی طبق تحقیقی جدید دریافتند، اگر ذهن شما این شانس را داشته باشد که از شکست‌هایش درس بگیرد، می‌تواند آنها را به تجربیات مثبت در زندگی تبدیل کند.
جورجیو کوریچلی، دانشیار روانشناسی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی اظهار کرد:
ما نشان دادیم که در شرایط خاص، زمانی که اطلاعات کافی برای اختصاصی کردن انتخابات بدست می‌آوریم، مغز ما بجای چرخش به سمت اجتناب کردن، اساسا به سمت تقویت شدن می‌رود.
این آزمایش، از واکنش یادگیری مبتنی بر پاداش مغز تقلید می‌کرد و نقطه مقابل واکنش یادگیری اجتنابی بود. این فرآیند مشابه تجربه‌ای است که مغز در زمان احساس ندامت دارد. برای مثال در زمان ندامت، اگر کار اشتباهی انجام داده باشیم، ممکن است رفتار خود را در آینده تغییر دهیم. جزئیات این تحقیق امروز در مجله Nature منتشر شده است.

تحقيق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس باليني ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۷ ژانویه ۲۰۱۶

زنان، نیاز بیشتری به خواب دارند

زنان، نیاز بیشتری به خواب دارند
بیشتر مردان از خوابیدن همسر خود شاکی هستند، اما بر اساس تحقیقات جدید زنان باید بیشتر از مردان بخوابند.
در واقع زنان به بیش از ۲۰دقیقه خواب و یا بسته بودن بیشتر چشم‌ها نسبت به مردان نیاز دارند.
جیم هرنی، مدیر تحقیقات مرکز خواب دانشگاه Loughborough می‌گوید: یکی از عملکردهای اصلی خواب در بدن اجازه بهبود و مرمت مغز است. طی خوابی عمیق قشر مغز که مربوط به حافظه، تفکر و زبان است از احساسات رها شده و شیوه خود را ترمیم می‌کند.
زنان به دلیل انجام امور مختلف در یک زمان نیازمند زمان بیشتر برای این ترمیم هستند. البته مردان نیز به دلیل تصمیم‌گیری‌های مختلف و همچنین تفکرات جانبی نیاز به خواب زیاد دارند، اما این میزان کمتر از میزان خواب ضروری زنان است.
در تحقیق دیگری ۲۱۰ مرد و زن میانسال به دلیل مشکلات سلامتی ناشی از کمبود خواب مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد زنان بیشتر از مردان از کمبود خواب بیمار می‌شوند.
هرنی افزود: براساس این بررسی، کمبود خواب در زنان موجب مشکلات روانی همچون عصبانیت، پرخاشگری، افسردگی و عداوت می‌شود که این موارد در مردان مشاهده نشده است.

تحقيق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس باليني ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز۱۴ ژانویه ۲۰۱۶

فرزند بیشتر، روند پیری کندتر!

مطالعات نشان می‌دهد هرچه تعداد فرزندان بیشتر باشد مادر و پدر احساس پیری و از کارافتادگی در آینده نمی کنند. محققان می‌گویند زنانی که فرزندان بیشتری دارند تلومرهایشان دیرتر آسیب می‌بینند و این تلومرها در پایان رشته های DNA‌ قرار دارند که حاوی اطلاعات ژنتیکی است و از کروموزم‌ها محافظت می‌کند.
زمانی که سلول‌های تلومر کوتاه شود کروموزم آسیب پذیرتر می‌شود و رشد و نمو سلول‌ها متوقف و عملکردشان ضعیف می‌شود. پروفسور پاپلو و سنیدی از دانشگاه سایمون فریز کانادا معتقدند که طول تلومر زنان با تعداد فرزندانی که به دنیا آورده اند در ارتباط است و در آزمایشی که روی زنان در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۰۰انجام دادند دریافتند زنانی که از فرزندان بیشتری برخوردار هستند طول تلومرشان بالاتر است و به ازای هر فرزند، ۵۹ واحد تلومر بیشتر می‌شود.
مطالعات نشان می‌دهد که افزایش تعداد فرزندان سرعت پیری سلول را کند می‌کند. پروفسور نبومانجی می‌گوید که افزایش هورمون استروژن در دوران بارداری سبب تولید بیشتر آنتی اکسیدان می‌شود که در نتیجه از کوتاه شدن تلومرها محافظت می‌کند.
گفتنی است، محیط اجتماعی نقش مهمی در تعداد فرزندان یک زن و سرعت پیر شدن آن دارد و رابطه مستقیمی بین فرکانس باروری و پیری بیولوژیکی در زنان وجود دارد.

تحقيق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس باليني ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۳ ژانویه ۲۰۱۶

کاهش تعصب از طریق تحریک مغزی

پژوهشگران موسسه مغز و شناخت لیدن در هلند دریافتند که اعمال یک تحریک الکتریکی خفیف به بخش جلویی مغز، مجر به کاهش تعصب می شود. این اولین تحقیقی است که مورد کاربرد تحریک مغزی غیر تهاجمی و بدون درد انجام می شود. این آزمون بر روی ۶۰ نفر انجام شد که ۳۰ نفرشان مورد تحریک قلابی قرار گرفتند و ۳۰ نفر مورد تحریک خفیف الکتریکی واقعی بر پوست سر. در حین تحریک، از شرکت کنندگان خواسته شد که نام هایی را با برچسب های مثبت و منفی، دسته بندی کنند.

کسانی که مورد تحریک واقعی قرار گرفته بودند، نسبت به کسانی که مورد تحریک قلابی بودند، کاهش چشم گیری از تعصب را نشان دادند. اگرچه این پژوهش در مراحل اولیه است اما نتایج آن شاهدی است بر اینکه تعصب، تغییر ناپذیر نیست. از طریق تحریک مغزی ممکن است تحقق رویای مارتین لوتر کینگ نزدیک تر شده باشد که مردم نه بر اساس رنگ پوستشان بلکه بر اساس شخصیتشان مورد قضاوت قرار گیرند.

تحقيق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس باليني ، مدرس دانشگاه

news_icon

اخبار ذهن و مغز ۱۲ ژانویه ۲۰۱۶

مغز انسان دارای یک خط ارتباط مستقیم و منحصر به فرد برای دوستانش است

در دوران بلوغ و بزرگسالی ارتباط جدید و دوستان خوب یافتن، کار ساده ای نیست. به نظر شما چه مدت زمانی طول می کشد که شما دوست جدیدی را بیابید و با وی ارتباطی عمیق برقرار کنید؟ چه کسی حتی فرصتی برای ارتباط عاطفی جدید دارد، در حالی که ارتباطات و مسائل دیگری ذهن شما را مشغول ساخته اند؟ خودتان را ناراحت نکنید! مغز شما این کار را برایتان انجام خواهد داد. با توجه به پژوهش های جدید در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم؛ اگر شما دوست جدیدی پیدا کنید، می باید برای او وقت بیشتری بگذارید و این امر تنها هنگامی امکان پذیر است که از دوستان قدیمی خود دست بکشید و شبکۀ اجتماعیتان را بهم بریزید.

به وسیلۀ تجزیه و تحلیل داده های تلفن همراه بیست و چهار دانشجوی بریتانیایی، پژوهشگران دانشگاه اکسفورد دریافتند که الگوهای ارتباطی نشان دهندۀ این است که به طور کلی؛ انسان به حفظ چندین ارتباطات بسیار نزدیک در آن واحد، علاقه ای ندارد. شاید این امر برای این باشد که انسان امروزی وقت چندانی برای ارتباطات عاطفی بیش از حد و یا ترکیب چندین ارتباط و برنامه با یکدیگر را ندارد و به همین دلیل هم به برقراری ارتباطات بیش از حد علاقه از خود نشان نمی دهد و در نتیجه در صورت اضافه کردن یک ارتباط عمیق، ارتباط با افراد و دوستان دیگر را کاهش خواهد داد.
«تیلور سویفت»، هنرمند و خواننده، این نظریه را این گونه به چالش می کشد و می گوید؛ هرکسی به تعداد معدودی دوست نیاز دارید و این تعداد معدود دوست بستگی به شخص دارد و در افراد مختلف متفاوت است. مغز ما به گونه ای با این سیاست نه جندان جالب عمل می کند که اگر دوست جدیدی وارد آن شود، یک دوست قدیمی باید خارج گردد.
آیا این بدین معنی است که ما ناخودآگاهانه دارای فهرست کوتاهی از دوستان هستیم؟ یا حداقل یک دوست داریم که احتمالاً همیشه تاخیر دارد یا وی را بدهکار خود می دانیم و یا آنقدر صادق و متواضع است که ما وی را به راحتی آماج ضربات خود در هنگام ناراحتی هایمان قرار می دهیم؟
در گذشته می گفتند: دوستان جدید برای خود بیاب ولی قدیمی ها را هم حفظ کن. از حالا به بعد باید به کودکان بیاموزیم که دوستان جدیدی برای خود بیاب ولی آماده باش که دوستان قدیمی خود را حذف کنی و به خندق خاطرات بسپاری”.

تحقيق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس باليني ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۰ ژانویه ۲۰۱۶

مرتکبین خشونت با بیماری روانی، بازخورد منفی کارهایشان را درک نمی کنند

مرتکبین خشونت با بیماری روانی  دارای اختلالاتی در مغزشان هستند که نمی توانند از تنبیه و بازخورد منفی کارهایشان بیاموزند. یک پنجم از مرتکبین به خشونت، بیمار روانی هستند. این افراد از برنامه های توانمندسازی روانی منفعتی نمی برند و دوباره مرتکب بزه می شوند. این نتیجه پژوهشی در دانشگاه مونتریال است که با کمک ام آر آی صورت گرفته است. مرتکبین خشونت های روانی از جنبه هایی متمایز از بزهکاران معمولی هستند. بزهکاران معمولی نسبت به تهدید، واکنش فوق العاده نشان می دهند، تندمزاج و پرخاشگرند در حالی که بیماران روانی به تهدید واکنش نشان نمی دهند، خونسرد هستند و پرخاششان نیز عمدی است. ام آر آی نشان داد که مرتکبین خشونت روانی در ماده خاکستری و فیبرهای خاص ماده سفید دارای اختلالاتی هستند. ماده خاکستری عمدتا به فعالیت های شناختی و پردازش اطلاعات می پردازد در صورتی که ماده سفید جریان اطلاعات بین قسمت های مختلف مغز را هماهنگ می کند. این قسمت ها مرتبط با همدلی و پردازش عواطف اجتماعی مانند گناه، شرم و استدلال اخلاقی است. همچنین این قسمت ها به یادگیری از طریق تنبیه و پاداش می پردازد.

برای مشغول شدن به رفتار صحیح، ضروری است که یادگیری ازطریق تنبیه، هم به صورت واقعی و هم به صورت ذهنی باشد. مثلا کسی جلوی یک ماشین در حال حرکت نمی پرد چون می تواند تصور کند که انجام این کار چه پیامد وحشتناکی دارد. تصمیم گیری در مورد انجام یک کار دربردارنده تولید لیستی از واکنش های ممکن، وزن دهی پیامدهای منفی و مثبت هر کدام و انتخاب کاری است که به پیامد مثبت منجر شود. بزهکاران با بیماری روانی تنها پیامدهای مثبت را در نظر گرفته و به پیامدهای منفی توجهی ندارند. متعاقبا رفتار آنها به تنبیه منجر می شود تا پاداشی که انتظارش را داشتند. تنبیه، پیامی است برای تغییر رفتار اما این افراد این معنی را در نمی کنند.

تحقيق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس باليني ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۹ ژانویه ۲۰۱۶

خواب کم یا زیاد منجر به ۷ سال پیر مغزی می شود

یافته ها نشان می دهد که خوابیدن خیلی کم یا خیلی زیاد، نحوه تفکر را زایل کرده و باعث پیرمغزی شود. داشتن خوابی کمتر از ۶ ساعت ویا بیشتر از ۸ ساعت در شبانه روز، باعث کاهش سرعت شناخت شده و اثر مخربی بر توان استدلال و به کار گیری لغات دارد. همچنین کاهش توانمندی های مغز ممکن است منجر به سلامت جسم هم آسیب رسانده و باعث مرگ زودهنگام شود

دانشمندان دانشگاه لندن نشان دادند که چگونه تغییر زمان خواب در یک دوره ۵ ساله در میان سالی بر توانمندی های شناختی در سنین پیری اثر می گذارد. آنا با کمک ۶ آزمایش استاندارد، میزان حافظه، استدلال، به کارگیری لغات، تلفظ صحیح، درک معانی ، و وضعیت شناخت عمومی را اندازه گیری کردند. ۸ درصد کسانی که بیش از اندازه توصیه شده ، خوابیده بودند، در تمام آزمایش های شناختی به غیر از حافظه کوتاه مدت، وضعیت بدتری داشتند. ۲۵ درصد زنان و ۱۸ درصد مردانی که کمتر از حد توصیه شده می خوابند، توان استدلال و به کارگیری لغات کمتری دارند
بر اساس مطالعات انجام شده، ۷ ساعت خواب در شبانه روز برای عملکرد مناسب مغز، لازم است. انحراف از این مقدار منجر به تاثیر منفی در عملکرد، توجه، تمرکز، افزایش زمان واکنش، و خطا در اجرا می شود. همچنین انحراف از این مقدار بر سلامت جسمی و ذهنی، عملکردهای اجتماعی، و مرگ زودرس موثر است

تحقيق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس باليني ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۸ ژانویه ۲۰۱۶

وقتی که ما نگران ودلواپسیم، ذهنمان چه می کند ؟

در دانشگاه کلورادا آمریکا به تازگی مکانیزم و عملکردی از ذهن را روشن کرده که برای میلیون انسان دلواپس که از نگرانی رنج می برند مفید است  ومی تواند به بهبود آنها کمک کند. تیم تحقیقاتی این دانشگاه ، به” بازدارندگی عصبی” پی بردند.این فرآیند وقتی رخ می دهد که یک سلول عصبی ،فعالیت سلولهای دیگر را متوقف می کند.این یک بحران است که ،قابلیت تصمیم گیری وانتخاب ما را سلب می کند.

محققان تلاش زیادی کردند تا به نتیجه مستدل ومحکمی برسند ، آدم هایی که دچار اضطراب می شوند ،تصمیم گیری آنها چگونه فلج می شود ؟
تیم تحقیقاتی که بر روی سلولهای بازدارنده عصبی کار می کرد یک مدل از مغز را در محیط کامپیوتری باز سازی کرد.
آنها فرآینده مبهم وپیچیده انتخاب کلمات را (که قرار بود این سیستم انجام دهد)نظاره کردند.چیزی را که پیشبینی کرده بودند ،قرار بود که وقتی از مدل سوال می شود ،پس از سوال به دنبال فعل بگردد وبعد به دنبال اسم.(در زبان انگلیسی فعل در اول جمله قرار می گیرد.)
وقتی که آدم ها می خواهند (به طور واقعی) کلمات را انتخاب کنند،این فرمان به منطقه چپ جلوی مغز داده می شود وکلمه به قسمت داخلی چپ کورتس مغز فرا خوانده می شود. ودانشمندان با مدل مجازیشان می خواهند بدانند که کدام قسمت از مغز است که تصمیم انتخاب کلمه را رها می کند.این مدل می تواند نبرد بین مغز وسلولهای بازدارنده در انتخاب کلمات رادر ناحیه مغز به نمایش بگذارد.
آنها در این تست متوجه شدند که با افزایش بازدارندگی می توانند کار تصمیم گیری را در مغز افراد افزایش دهندبنابراین اقدام به افزایش وکاهش بازدارندگی کردند وسپس آنرا بررسی کردند .
دانشمندان با توجه به این مدل با استفاده از دارویی به نام ” میدازولام ” بازدارندگی را افزایش دادند و متوجه شدند که مردم با این دارو خیلی بهتر می توانستند در تصمیمگیریهای سخت ، انتخاب کنند.وتنها کاراین دارو در ناحیه مغز انتخاب سریعتر نسبت به بقیه بود.نتیجه ای که از بررسی مشاهده شد کاهش عملکرد سلولهای بازدارنده در فرد مضطرب بود.
دانشمندان متوجه شدند مشکل بیماران مضطرب ،اشکال در انتخاب است وایراد در قسمت داخلی چپ کورتس مغز فرد است.این قسمت کارش را درست انجام نمی دهد.
محققان در یک تحقیق به دو را ه درمان این بیماری (دلواپسی واضطراب) رسیدند.
یک :داورهایی که مشخصا برای بیماری”بازدارندگی عصبی “تجویز می شود،داروهایی است که برای درمان بیماری تشویش ونگرانی تجویز می شو د یعنی داروهایی که احساسات را کاهش می دهد.این تحقیق کشف کرده که می توان با کمک به انتخاب (یک گزینه از گزینه های متعدد) رنج بیماران مبتلا به تشویش ودلواپسی(اظطراب) را کاهش دهد.
راه دوم :اینکه پزشکان با دقت بیشتری می توانند بفهمند که بیمارانشان با چه چیزی درگیر هستند و شناخت بیشتری از رنج بیماران به آنها می دهدتا بفهمندکه برای هر کدام از بیماران چه رنجی آزار دهنده تر است ودر درمان آن بکوشند.مثلا اگر بفهمند که یک بیمار که دچار اظطراب است ونمی تواند از بین گزینه های متفاوت اتنخابی داشته باشد به او یاد دهند که چگونه محیط وپیرامون خود را شکل دهد که عوامل اصلی بی
تصمیمی وتردید را از خودش و پیرامون خود دور و برطرف کند.

تحقيق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس باليني ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۷ ژانویه ۲۰۱۶

تفکر در مورد چرایی، کارآمدتر از تفکر در مورد چگونگی است

آیا برای سال جدید نقشه ها و اهدافی در ذهن دارید؟ می خواهید لاغر شوید؟ یا برای خرید کالا مورد علاقه تان پول پس انداز کنید؟ برای تحقق هدفتان از خودتان سوال کنید: «چرا چنین تصمیمی گرفته ام؟» ولی از خودتان سوال نکنید «چگونه به این هدف خواهم رسید؟»

دانشمندان آمریکایی در این زمینه به یک سری آزمایشات دست زده اند. نتیجه این آزمایشات کمی غافلگیرکننده است: افرادی که نقشه دقیقی برای رسیدن به هدف خود طرح می کنند، مشکلات بیشتری برای به تحقق رساندن نقشه خود دارند تا افرادی که این کار را نمی کنند! قبل از حرکت به سوی هدف، مهمترین سوالی که باید در ذهنمان نقش ببندد این است:«چرا می خواهم به این هدف برسم؟»ء
دانشمندانی از دانشگاه فلوریدا مطالعات زیادی در این زمینه انجام دادند که در این مطالعات طرز تفکر انتزاعی یا ذهنی (چرا؟) را با طرز تفکر واقعی و عملی (چگونه؟) مقایسه کردند. برای این منظور آزمایشی در مورد رژیم غذایی از افراد چاق انجام دادند. از نیمی از آزمایش شوندگان خواسته شد که بر روی این سوال فکر کنند:«چرا می خواهم وزن خود را کم کنم؟» و از نیمه دیگر خواسته شد که به این سوال فکر کنند:«چگونه می توانم وزن خود را کم کنم؟». در آزمایشی دیگر از آزمایش شونده گان خواسته شد که به هدف «پس انداز پول» فکرکنند و نقشه ای برای رسیدن به این هدف بکشند و از نیمی دیگر خواسته شد که فقط به این هدف فکر کنند بدون اینکه نقشه ای برای رسیدن به آن بکشند. نتیجه آزمایش این بود که گروهی که نقشه دقیقی کشیده بودند نتوانستند به هدف خود برسند و پول پس انداز کنند و اما گروه دیگر که نقشه دقیقی نکشیده بودند موفق شدند پول مورد نیاز خود را پس انداز کنند! ء
دانشمندان به این نتیجه رسیدند که کشیدن نقشه ای دقیق برای رسیدن به هدف، میدان بینش فرد را تنگ میکند، طوری که فرد شدیداً بر روی نقشه خود متمرکز شده و شا نس ها و موقعیت هایی را که به طور غیر منتظره وارد می شوند و او را قادر می سازند که سریعتر و راحتتر به هدف برسد را نادیده می گیرد. مثلاً در آزمایش رژیم غذایی که در بالا ذکر شد، افرادی که نقشه دقیقی برای رژیم غذایی خود کشیده بودند از ورزش ها و برنامه های تحرکی که در خلال رژیم غذاییشان پیش میآمد، استفاده نمی کردند. آنان شدیداً بر روی نقشه تغذیه خود متمرکز شده بودند و از موقعیت های پیاده روی دست جمعی استفاده نکردند، ولی آنان که برای رژیم برنامه دقیقی نچیده بودند از موقعیت های اتفاقی که پیش آمد استفاده کردند و در آخر هم با زحمت کمتری به وزن دلخواه خود رسیدند!ء
روانشناسان توصیه می کنند که به جای طرح نقشه ای دقیق بهتر است که فرد در حین حرکت به سوی هدف، به مفهوم هدف خود فکر کند، یعنی به دلیلی که به خاطر آن هدف را دنبال می کند!به این طریق است که انگیزه، اراده و نیروی محرک روانی در فرد تقویت می گردد!ء
‫برای قوی کردن انگیزه، فرد می تواند یادداشت هایی کوچک تهیه کند که بر روی هر یک دلیلی برای رسیدن به هدف مورد نظر نوشته شده باشد و هر یک از کارت ها یا یادداشت ها را بر روی وسیله یا مکانی در منزل که بیشتر در آن تردد می کند متصل کند. به این طریق با یادآوری مکرر دلیل حرکت به سوی هدف، انگیزه و نیروی محرک روانی در وی تقویت گردد.

تحقيق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس باليني ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۶ ژانویه ۲۰۱۶

با بزرگتر شدن شکم و دور کمر، مغز انسان کوچک می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری کشور، آنتونیو کانولیت از متخصصان دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک اظهار کرد: چاقی با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در ارتباط است که کاهش توان ذهنی از عوارض این نوع از دیابت است. این پزشک متخصص تاثیر چاقی روی ساختار فیزیکی مغز را با استفاده از سیستم تصویربرداری ام آر آی بررسی کرده است تا مغز ۴۴ فرد چاق را با ۱۹ فرد لاغر در گروه سنی و سابقه پزشکی یکسان مقایسه کند. بر پایه این گزارش، کانولیت دریافت که در افراد چاق بخشی از مغز موسوم به “آمیگدالا ” که بر رفتارهای تغذیه ای تاثیرگذار است حاوی مقادیر فراوانی آب است. همچنین بخشی از مغز که در کنترل تکانه‌های عصبی نقش دارد در افراد چاق تحلیل می‌رود. بنابراین این یافته‌ها تایید می کند که این نواحی مغزی در افراد چاق یا به تعداد کمتری نورون دارند یا نورونهای آنها تحلیل می‌رود.

تحقيق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس باليني ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۴ ژانویه ۲۰۱۶

تاثیر وضعیت خوابیدن بر نحوه خواب دیدن

به گزارش ساینس، نگاهی به تحقیقاتی که در سال های گذشته بر روی نحوه خوابیدن انجام شده گویای این است که وقتی وضعیت و موقعیت دراز کشیدن در زمان خواب عوض می شود، نوع رویا دیدن افراد هم تغییر می کند.
برای نمونه به نظر می رسد که نحوه دراز کشیدن و به خواب رفتن، ممکن است بر نحوه فعالیت مغز در زمان خواب تاثیر بگذارد.
مطالعه ای که در سال ۲۰۰۴ انجام شد، از داوطلبین خواسته شد که بعد از خوابیدن برروی سمت راست یا سمت چپ بدن، رویاها، کابوس ها و میزان شفافیت این خواب ها را ثبت کنند.
نتایج این تحقیق نشان داد که افرادی که بر روی سمت چپ بدنشان می خوابند بسیار بیشتر از دیگر گروه خواب های پریشان دیده بودند.
افرادی که بر سمت راست خوابیده بودند، بیشتر امکان داشت که خواب هایشان را به خاطر بیاورند و حس امنیت و راحتی در خواب هایشان داشته باشند.
اما هر دو گروه، که فقط اجازه داشتند بر یک سمت بدن بخوابند، گفتند که کیفیت خوابشان به مراتب کمتر شده است.
با آنکه این مطالعه محدودیت های خاصی (مثل گروه کوچک شرکت کنندگان) را داشت، اما محققان به این نتیجه رسیدند که بین کیفیت خواب و نحوه دراز کشیدن ارتباطی وجود دارد چرا که نحوه کارکرد مغز ممکن است با حالت بدن ارتباط داشته باشد.
در تحقیقی دیگری که در دانشگاه هنگ کنگ انجام شد، مطالعه رفتاری داوطلبان در زمان خواب نشان داد که افرادی که بر روی شکمشان می خوابند و صورتشان به سمت تخت است، بیشترین میزان رویاهای شفاف و واضح را دارند: رویاهایی مثل دیدن اجسام فضایی، حبس شدن در مکانی، تنگ آمدن نفس، نظریاتی هم وجود دارند که می گویند اگر به صورت نشسته بخوابیم، خواب های شفاف تر و واضح تری میبینیم چرا که به حالت بیداری نزدیک تریم. اما در حال حاضر هیچ کدام از این نظریه ها در مقایس بزرگ ثابت نشده اند.
اما به غیر از نحوه دراز کشیدن، پزشکان توصیه هایی برای بهتر شدن کیفیت خواب دارند مانند داشتن زمان مشخص برای خواب ، پرهیز از فعالیت های استرس زا قبل از خواب ، ورزش منظم، پرهیز از خوردن غذاهای سنگین قبل از زمان خواب، تنظیم دمای اتاق خواب و خاموش کردن وسایل الکترونیکی مانند موبایل که ممکن است در نیمه شب شما را از خواب بیدار کند.
فرضیه های جدید، خواب را راهی برای بیان و بروز میل های ضمیر ناهوشیار انسان ها در فضایی امن و غیر واقعی تعریف می کند. شاید برای اینکه انجام آنها در دنیای واقعی ناممکن، غیر قابل قبول و حتی قابل پیگیری و غیرقانونی باشد. اما چیزی که می دانیم این است که حتی در سده بیست و یکم هم هنوز دانشمندان مطمئن نیستند ‘چرا ما خواب می بینیم؟’.
برخی از دانشمندان فکر می کنند که خواب دیدن به دلایل روانی در انسان ها تکامل یافته است.
گروهی دیگر معتقدند که از آنجا که فعالیت های عصبی زیادی در مغز، در زمان خواب و به خصوص در زمان REM در جریان است، خواب دیدن می تواند محصولی بی معنی، از این فعل و انفعالات مغزی باشد.
خواب REM زمان عمده خواب دیدن است و اگر در این زمان از خواب بیدار شوید اغلب رویاهای خود را به وضوح به یاد می آورید.
نظریه دیگری وجود دارد که خواب را مکانیزمی برای در هم آمیختن خاطرات، حل مشکلات و دست و پنجه نرم کردن با احساسات می داند. این فرضیه، خواب دیدن را برای حفظ سلامت روانی و احساسی افراد واجب می داند.

– آیا حیوانات هم خواب می بینند؟
هوگو اسپیرز، یک روانشناس تجربی از دانشگاه لندن می گوید که با آنکه واقعا مشخص نیست آیا حیوانات هم خواب می بینند یا نه، اما احتمال آن خیلی زیاد است.
اسپیرز و گروه تحقیقاتی اش دریافتند که وقتی به موش های آزمایشگاهی قبل از خواب غذا نشان داده می شود، مغز آنها در زمان خواب، نقشه چگونه رسیدن به غذا را طراحی می کند؛ می توانیم بگویید که مغز آنها راه رسیدن به غذا را در خواب می بیند.
خواب دیدن انسان ها در زمان REM اتفاق می افتد و تقریبا همه پستانداران هم این مرحله از خواب را دارند.
آزمایشی که بر روی گربه ها در زمان خواب انجام شد، نشان می دهد که آنها در زمان خواب تصاویری را می بینند و نسبت به این تصاویر واکنش نشان می دهند.
اما با همه تلاشی که تا کنون برای پاسخ به این پدیده شگفت انگیز انجام شده، ما هنوز نمی دانیم چرا خواب می بینیم. همچنان تنها راه مطالعه خواب، پرسش از کسی است، که خواب می بیند، بنابراین در خصوص حیوانات نمی توان به این روش دست زد.
چیزی که همه محققان مسائل خواب در آن هم رای هستند این است که تقریبا همه انسان ها هر شب خواب می بیند؛ چه آن را به خاطر بسپارند یا نه.
به گفته دکتر جیم پاگل، مدیر مرکز تحقیقات خواب در ایالت کلورادوی آمریکا، اگر ما بفهمیم که خواب دیدن چه فایده ای برای بدن ما دارد، احتمالا می توانیم بفهمیم که چرا باید یک سوم زندگی مان را در خواب بگذرانیم.

تحقيق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس باليني ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲ ژانویه ۲۰۱۶

راز شخصیت افراد کاریزماتیک

تحقیقی که به تازگی صورت گرفته نشان داده که در تاثیرگذاری شخصیت افراد نقش سرعت واکنش ذهن مهمتر از هوش است. به گزارش دویچه وله،افرادی که ذهنشان سریع‌تر به مسائل واکنش نشان می‌دهد، می‌توانند به سادگی مخاطبان خود را تحت تاثیر قرار دهند.

ما معتقدیم انسان نه یک نوع هوش بلکه انواع مختلف هوش دارد: هوش عاطفی، هوش ارتباطی،هوش اجتماعی وهوش ریاضی و موارد دیگر.سخنوران توانا می‌توانند شنوندگان خود را به آسانی تحت تاثیر قرار دهند. به این افراد در اصطلاح “کاریزماتیک” گفته می‌شود.برای برخی هم کاریزماتیک بودن به معنای داشتن شخصیتی قوی است. تا کنون تصور می‌شد که افراد “کاریزماتیک” با این توانایی به دنیا می‌آیند، ولی پژوهشگران یک پروژه تحقیقاتی معتقدند که علت این موفقیت در جای دیگری نهفته است.

ویلیام فون هیپل، کارشناس روانشناسی در دانشگاه کویینزلند استرالیا، در این ‌باره می‌گوید: «نتایج تحقیقات ما نشان می‌دهند که هوش اجتماعی تنها توانایی اتخاذ تصمیم درست نیست.»

بر اساس این پژوهش داشتن هوش اجتماعی نه تنها توانایی گرفتن تصمیم درست، بلکه قدرت اجرای تصمیم و سرعت نشان دادن واکنش فرد را هم شامل می‌شود. برای سنجش میزان کاریزما‌، تیم ویلیام فون هیپل بر روی ۴۱۷ شرکت کننده در این تحقیق، دو آزمایش متفاوت را انجام دادند. در آزمایش اول از دوستان افراد مورد بررسی خواسته شد که میزان کاریزما و حاضرجوابی هر شرکت‌کننده را رتبه‌بندی کنند. سپس برای سنجش سرعت واکنش ذهن، از هر شرکت‌کننده خواسته شد تا جایی که می‌تواند به ۳۰ سوال اطلاعات عمومی به سرعت پاسخ دهد. برای مثال یکی از این پرسش‌ها این بود: “یک سنگ قیمتی را نام ببرید.”‌‌ در آزمایش دوم به هر فرد دو مسئله داده شد. در مسئله اول شرکت کننده باید مکان یک نقطه بر روی نمایشگر کامپیوتر خود را می‌یافت. جواب درست به این پرسش نیمه چپ یا نیمه راست صفحه نمایشگر بود. در مسئله دوم دو تصویر به هر فرد نشان داده می‌شد. او می‌بایست تشخیص دهد که این دو نقش همسان‌اند یا ناهمسان.
مقایسه یافته‌های این دو آزمایش با رتبه‌بندی دوستان شرکت‌کنندگان نشان داد که کسانی که در آزمایش سنجش سرعت واکنش ذهن نتایج بهتری داشتند، در رتبه‌بندی کاریزما نیز در جایگاه بالاتری قرار گرفته بودند. ویلیام فون هیپل در توضیح پیش‌فرض‌ها و نتایج این آزمایش می‌گوید: «به شخصیت‌های کاریزماتیک عرصه‌های گوناگون از سیاست گرفته تا موسیقی که نگاه می‌کنیم‌، یک شاخص در آن‌ها مشترک به نظر می‌رسد و آن سرعت ذهن این افراد در واکنش نشان دادن به مسائل است.

ما حدس می‌زدیم که بین سرعت کار ذهن و میزان کاریزماتیک بودن افراد ارتباطی وجود داشته باشد.‌ ولی اینکه در تاثیرگذاری شخصیت افراد نقش سرعت واکنش ذهن مهمتر از هوش است، یافته‌ای‌ ا‌ست که ما را هم متعجب کرد.
بنابراین دانستن جواب یک مسئله دشوار بسیار کم اهمیت‌تر از سرعت افراد در نشان دادن واکنش‌های اجتماعی در فرصت‌های بسیار کوتاه است.»

از دیدگاه این کارشناسان، سریع فکر کردن به افراد این امکان را می‌دهد که اشتباهات خود را راحت‌تر جبران کنند؛ برای مثال با یک شوخی ساده در جای مناسب. اما در این آزمایش‌ها هیچ ارتباطی بین سرعت فعالیت ذهن و مهارت‌های اجتماعی افراد مانند مدیریت منازعه یا درک احساسات دیگران مشاهده نشده است.

تحقيق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس باليني ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱ژانویه ۲۰۱۶

غذا خوردن در نیمه شب به مغز آسیب می زند

به گزارش دیلی میل، تازه ترین تحقیق نشان می دهد که مصرف شبانگاهی مواد غذایی و فعال شدن سیستم هضم غذا در زمانی که انسان باید در خواب باشد، به منطقه هیپوتالاموس مغز آسیب می زند و موجب اختلال در یادگیری و یادآوری می شود.  دانشمندان با آزمایش روی موش ها متوجه شدند، موش هایی که در زمان عادی خواب خود تغذیه شده بودند، نمی توانستند شوک ضعیفی را که دریافت کرده بودند، به یاد آورند و حافظه بلندمدت آنها نیز تحت تاثیر قرار گرفته بود. پیش از این مشخص شده بود که غذا خوردن در اوقاتی که معمولا زمان خواب محسوب می شود، به واسطه افزایش قند خون که می تواند به دیابت و مشکلات قلبی منجر شود، بر سلامتی تاثیر سوء می گذارد. بر این اساس، محققان دانشگاه کالیفرنیا درصدد برآمدند اثرات غذا خوردن در اوقات معمول خواب را بر عملکرد ذهن نیز بررسی کنند.
موش ها جانورانی شبگرد هستند بنابراین غذا خوردن آنها در شب عادی و معمول است؛ محققان در این مطالعه موش ها را به دو گروه تقسیم کردند و به یک گروه اجازه دادند که در شب غذا بخورند اما به گروه دوم در طول روز غذا دادند. سپس همه موش ها در یک محیط جدید قرار گرفتند و شوک ضعیفی به آنها داده شد.محققان روز بعد موش ها را در محلی که به آنها شوک وارد شده بود، قرار دادند و متوجه شدند گروهی که طبق معمول هنگام شب غذا خورده بودند، واکنش ترس را از خود نشان دادند که نشانگر به یاد آوردن شوک بود، اما این واکنش در موش هایی که در طول روز تغذیه شده بودند، کمتر بود. محققان با انتشار نتیجه مطالعه خود در مجله e-Life ، درباره دلیل احتمالی یافته خود نوشتند که CREB پروتیینی است که عامل مهمی برای ساعت داخلی بدن و توانایی مغز برای شکل دهی به خاطرات به شمار می آید و به واقع سطح این پروتیین در موش هایی که در زمان خواب خود تغذیه شده بودند، کاهش یافته بود. ‘دان لاه’ نویسنده گزارش این مطالعه گفت: ما برای اولین بار مدرکی ارائه داده ایم که نشان می دهد مصرف منظم مواد غذایی در زمان نادرستی از روز، اثرات گسترده ای بر یادگیری و حافظه دارد. براساس این مطالعه، غذا خوردن در اوقات نامعمول الگوهای خواب را نیز تحت تاثیر قرار داد و تفاوت شب و روز را در مدت زمان خواب های نیمروزی و شبانه از بین برد، هر چند تغییری در کل مدت خواب در ۲۴ ساعت حاصل نشد. در آزمایش روی موش ها، مدت زمان خواب آنها چند پاره شد، به طوری که الگوی خواب انها در طول شبانه روز به چرت های کوتاه متعدد تغییر کرد..  بسیاری از افراد در اوقاتی که معمولا باید خواب باشند، به کار و یا بازی می پردازند و از این رو، اطلاع از این موضوع حائز اهمیت است که غذا خوردن در این زمان می تواند موجب تضعیف برخی از عملکردهای مغز شود. دانشمندان تاکید دارند که یافته های آنها در رابطه با انسان ها تایید نشده است، اما می تواند برای افرادی که تا دیر وقت بیدار می مانند از جمله افرادی که در شیفت شب کار می کنند، مهم باشد.

تحقيق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس باليني ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۳۱ دسامبر ۲۰۱۵

کودکان مبتلا به آلرژی در معرض استرس و افسردگی هستند

مطالعات محققان بیمارستان کودکان مرسی در میسوری آمریکا نشان می دهد که ارتباط مستقیمی بین آلرژی و اختلال اضطراب و افسردگی وجود دارد و برخی از انواع آلرژی، علایم این اختلالات عصبی را تشدید می کند. به گزارش رویترز،این مطالعه با بررسی ۵۴۶ کودک یک تا هفت ساله نشان می دهد که کودکان مبتلا به آلرژی، در بزرگسالی زمینه بیشتری برای ابتلا به اختلال استرس و افسردگی دارند. محققان دلیل این ارتباط را مکانیسم بیولوژیکی می دانند. همچنین دلیل این امر می تواند تحریک تولید هورمون های مغزی کنترل کننده احساست توسط آنتی بادی های آلرژی باشد.به گزارش کالج آسم و ایمونولوژی آمریکا (ACAAI) حدود ۵۰ میلیون آمریکایی از آلرژی فصلی رنج می برند. چمن، گرده و گل و لای، مهمترین عوامل آلرژی زا هستند که به آبریزش، عطسه، سرفه، سوزش چشم و خارش منجر می شوند. سلول های ایمنی بدن آنزیمی ترشح می کنند که باعث تورم بافت ها و گشاد شدن عروق خونی می شود. دلیل تورم و قرمزی پوست نیز همین است؛ همچنین این آنزیم می تواند باعث بروز مشکلات تنفسی، شوک و حمله قلبی شود. دلیل تمام واکنش های آلرژیک همین آنزیم است که میزان آن در زنان بیشتر از مردان است. آلرژی باعث می شود که سلول های خاصی در بدن، هیستامین تولید کنند. ترشح این ماده باعث آبریزش بینی و اشک ریزش می شود که مشکل اصلی افراد مبتلا به آلرژی به شمار می رود.

برخی از روش های کاهش علایم آلرژی عبارتند از:

• انجام منظم ورزش یوگا

• تنفس عمیق

• خواب کافی

• دوری از عوامل تحریک کننده از قبیل علف، گیاهانانات خانگی و انواع آفت کش ها

• مصرف مواد غذایی که به درمان آلرژی بهاری کمک می کنند مانند پیاز و روغن ماهی نتایج این تحقیقات در نشریه Pediatrics منتشر شده است.

تحقيق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس باليني ، مدرس دانشگاه

news_icon اخبار ذهن و مغز ۲۸ دسامبر ۲۰۱۵

انفجار سیستم لذت در مغز

متخصصان علوم اعصاب و نوروفیزیولوژی کشور با بررسی چگونگی خندیدن از منظر عصب شناسی دریافته‌اند که مغز انسان، قابلیت یادگیری خندیدن را دارد و باید آن را تمرین کرد. دکتر شروین وکیلی، نوروفیزیولوژیست و جامعه‌شناس که در نشست علمی خنده از منظر علوم اعصاب و عصب‌شناسی در چهارمین کنگره بین‌المللی علوم اعصاب پایه و بالینی سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: خنده، اثر درمانی دارد و ضد درد است و انسان، اگر بتواند به هنگام درد، بخندد، معجزه خنده را در کاهش درد مشاهده می‌کند. وی افزود: خنده، انفجار سیستم لذت در مغز است. خندیدن، یک پدیده پیچیده است که از سه لایه عصب‌شناختی، زبان‌شناختی و جامعه شناختی قابل بررسی است. به گفته وی، در زمان خندیدن، ۴۴ واحد حرکتی فعال می‌شوند و تفاوت خنده با لبخند ، این است که در خنده، عضلات بصورت فعالانه منقبض می‌شوند، درصورتی که در لبخند، عضلات منقبض نمی‌شوند. دکتر وکیلی با اشاره به اینکه بخش پیش پیشانی مغز نقش اساسی در خندیدن دارد، افزود: چون این بخش در یادگیری انسان نیز حائز اهمیت است ، لذا نتیجه می‌گیریم که «تولید خنده، یاد گرفتنی است و همه ما شرایط و توانایی تولید آن را داریم».وکیلی خنده را لایه لایه توصیف کرد و افزود: خنده موازی زبان است چرا که با خندیدن، پیامی را نیز بین یکدیگر منتقل می‌کنیم. وی در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه، خنده ، حالت مسری دارد و می تواند از یک خنده غیرطبیعی نیز آغاز شده و به دیگران منتقل شود و از سویی، چون خندیدن برای سلامتی انسان بسیار مفید است، توصیه می‌کنم که تا می‌توانید بخندید و بدانید که همه انسان ها قابلیت و توانایی یادگیری خندیدن را دارند.

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲۱ دسامبر ۲۰۱۵

فراگیری مهارت های نرم در کودکی باعث جلوگیری از بروز مشکلات سخت در بزرگسالی می شود

اگرچه تمرکز مدارس بر آموزش مهارت های آکادمیک و دروس اصلی است اما پژوهشگران دانشگاه دوک دریافته اند که یادگیری مهارت های نرم مانند خود کنترلی و مهارت های اجتماعی در دبستان باعث می شود که کودکان در آینده کمتر مرتکب جرم و جنایت شوند. این پژوهشگران از دهه ۱۹۹۰ میلادی شروع به آموزش های مهارت های نرم به ۹۰۰ کودک کلاس اول کردند و این آموزش ها به مدت ۱۰ سال در کنار آموزش های آکادمیک به آن کودکان ارائه شد. بعد از این دوره آموزشی، کودکان در معرض رصد قرار گرفتند که نتیجه این بود کودکانی که مهارت های نرم را فراگرفتند، نه تنها کمتر مرتکب بزهکاری شدند بلکه سلامت بدنی و روانی شان هم بهتر از دیگر کودکان بود. پژوهشگران دریافتند که یک سوم جرم هایی که بزرگسالان انجام می دهند ناشی از عدم کسب مهارت های اجتماعی و خودکنترلی در سنین ۶ تا ۱۱ سالگی است.

تحقيق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس باليني ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲۰ دسامبر ۲۰۱۵

نقش مثبت صبحانه در موفقیت تحصیلی کودکان

یک مطالعه جدید نشان می دهد آنچه کودکان می خورند، ارتباط نزدیکی با موفقیت تحصیلی آنها دارد. محققان دانشگاه کاردیف بریتانیا با مطالعه ۵۰۰۰ دانش آموز این کشور با رده سنی ۸ تا ۱۱ سال دریافتند که یک صبحانه خوب به عملکرد تحصیلی بهتر کودکان در مدرسه کمک می کند. آنها به این نتیجه رسیدند دانش آموزانی که یک صبحانه سالم می خوردند در مقایسه با کودکانی که صبحانه نمی خوردند دو برابر نمرات بهتری کسب می کردند. «هانا لیتلکوت»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «همواره اثبات شده است که مصرف صبحانه با پیامدهای سلامت عمومی و تمرکز و عملکرد شناختی بهتر مرتبط بوده است. حال مطالعه ما نشان می دهد که بین آنچه که دانش آموزان می خورند و عملکردشان در مدرسه ارتباط قوی ایی وجود دارد.»

تحقيق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس باليني ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۹ دسامبر ۲۰۱۵

آزار و اذيت در دوران تحصيل زمينه ساز مشکلات رواني در بزرگسالي

کودکاني که در مدرسه قرباني آزار و اذيت و رفتارهاي نادرست هستند، در سنين بزرگسالي دچار اختلالات روحي رواني مي‌شوند که نيازمند درمان خواهد بود. با توجه به تحقيقات اخیر ، تمسخر، دشنام، خشونت‌هاي جسمي و روحي و… رفتارهاي آزاردهنده‌اي است که بعضي از کودکان به خصوص در دوران تحصيل با آنها روبرو هستند که مي تواند احتمال بروز ناراحتي هاي روحي رواني در دوران بزرگسالي را افزايش دهد. آنها در ارزيابي اطلاعات پزشکي ۵۰۳۴ کودک و رفتار والدين و معلمان متوجه شدند که ۹۰ درصد از اين کودکان هرگز در معرض تهديد و ترس نبودند و ۵/۱۱ درصد در سن ۲۹ سالگي به نوعي از اختلالات روحي رواني رنج مي بردند. بيش از ۲۳ درصد کودکاني که به طور مداوم قرباني ترس و تهديد بودند، در دوران بزرگسالي دچار بيماري هاي روحي رواني شدند. رفتارهايي مانند عدم تمايل کودک براي رفتن به مدرسه، انزوا، افت تحصيلي، خراب شدن لوازم مدرسه، لباس هاي پاره، جراحت و آسيب حتي در حد جزئي، علائم هشداري است که بايد والدين را از وجود مشکلي در مدرسه آگاه کند.

تحقيق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس باليني ، مدرس دانشگاه


news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۸ دسامبر ۲۰۱۵

خودشیفتگی، عامل اصلی خشونت فرزند علیه پدرمادر

در میان دلایل متعددی که باعث خشونت فرزند (به خصوص نوجوان) علیه پدرمادرش میشود، خودشیفتگی یکی از دلایل اصلی است. فرد خودشیفته اعتقاد دارد که باید به صورت ویژه ای با او رفتار شود و اگر این رفتار را دریافت نکند، عصبانی و پرخاشگر می شود. خودشیفته نمی تواند جواب نه به خواسته اش را تحمل کند. اگر پدرمادر بخواهند محدودیتی اعمال کنند، با واکنش خشن فرزندشان روبرو خواهند شد. پژوهشگران دانشگاه دئوستو دریافته اند که اگر پدرمادر، فرزندشان را با حس مسئولیت پذیری و احترام، بزرگ نکنند یا وقتی فرزندشان خیلی گوچک است با او رفتار خشنی داشته باشند، به راحتی رفتارهای پرخاشگرانه در فرزند ایجاد می شود؛ اگرچه تنها رفتارهای پدرمادر نیست که باعث شکل گیری رفتارهای پرخاشگرانه و تکانشی در فرزندان می شود. چنانچه پدرمادری رفتارهای پرخاشگرانه و خشونت آمیز را در فرزندشان دیدند باید اقدام به درمان کاهش خودشیفتگی فرزندشان کنند. این درمان با تغییر نگرشی که فرزندشان به خودش دارد، آغاز شود. همچنین آموزش احترام، تحمل ناامیدی، و دوری از خشونت، برای کاهش خودشیفتگی موثر است. آمار نشان داده که رفتارهای پرخاشگرانه در بین دختران شایع تر است و اوج آن در سنین ۱۳ تا ۱۵ سالگی رخ می دهد.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۷ دسامبر ۲۰۱۵

تاثیر فضای سبز بر شکوفایی رشد ذهنی کودکان

تحقیقات جدید دانشمندان اسپانیایی نشان داده تماس با فضای سبز شهری به کودکان کمک می‌کند که رشد ذهنی خود را شکوفا کنند و اینکه بخشی از این تاثیر به دلیل اثر فضای سبز در کاهش آلودگی شهری است. محققان مرکز تحقیقات اپیدمولوژیک محیط‌زیست در بارسلون اسپانیا، تغییرات رخ داده در شاخص‌های ذهنی را در طول یک دوره سه ساله در بین ۲۵۹۳ کودک دبستانی هفت تا ۱۰ ساله در شهر بارسلون اسپانیا مورد پایش قرار دادند.این تحقیق نشان داد که تماس با فضای سبز در محیط داخلی و اطراف مدرسه – که میزان آن از روی داده‌های ماهواره‌ای تعیین شده بود- با افزایش توانایی‌های ذهنی در کودکان ارتباط دارد. این توانایی‌ها کارکردهای حافظه‌ای و حافظه کاری برتر نامیده می‌شوند. در این تحقیق کاهش بی توجهی از دیگر فواید حضور در فضاهای سبز برای کودکان معرفی شده است. محققان می‌گویند این نتایج مستقل از استعداد، برنامه‌های آموزشی و دخالت والدین بوده است. نتایج نشان داد یک چهارم افزایش فضای سبز اطراف مدارس، با پنج درصد افزایش حافظه کارکردی، شش درصد افزایش کارکردی برتر و یک درصد کاهش بی‌توجهی در کودکان همراه است. یک مدلسازی رایانه‌ای نشان داد عنصر کربن که یکی از آلودگی‌های متداول در محیط‌های شهری است می‌تواند مسئول ۲۰ تا ۶۵ درصد از همبستگی میان فضای سبز مدارس و رشد ذهنی کودکان باشد. محققان می‌گویند طبیعت نقش اساسی و حیاتی و غیرقبل جایگزینی در رشد ذهنی دارد. محیط‌های طبیعی از جمله فضاهای سبز فرصت‌های بی‌نظیری برای تحرک، خلاقیت، مدیریت و کنترل و قوی کردن احساس نسبت به خود را برای کودکان فراهم می‌کند و احساساتی همچون حس شگفتی را در آنها تقویت می‌کند. این فضاها همچنین بر وضعیت فیزیکی کودکان تاثیر گذاشته که به طور مثبت بر جنبه‌های مختلف رشد ذهنی موثر است. این تحقیق در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده است.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۶ دسامبر ۲۰۱۵

زندگی مثبت می‌تواند بخش ویژه‌ای از ارتباطات مغزی را فعال کند.

در تحقیقی که توسط محققان دانشگاه آکسفورد انجام شد، آنها دریافتند که مسیرهای مغزی فعال در افراد دارای سبک زندگی خلاقانه و مثبت نسبت به افرادی که دارای دید منفی به زندگی هستند، تفاوت‌های معناداری دارند. محققان مشاهده کردند که در مغز هر کدام از افراد تحت مطالعه، در نقشه بیش از ۲۰۰ منطقه عملکردی مغز تفاوت معناداری وجود دارد و سپس به بررسی ارتباطات این نواحی با یکدیگر پرداختند. در این تحقیق دانشمندان نشان دادند که ارتباط قوی بین فعالیت نواحی ویژه‌ای از مغز با فعالیت‌های رفتاری و اجتماعی افراد تحت مطالعه وجود داشت؛ بهترین نمره از بررسی این ارتباطات مغزی مربوط به افرادی بود که رویای بهترشدن و مثبت‌اندیشیدن داشتند و واژگان، رضایت زندگی، دستمزد و سال‌های مدرسه در به‌دست آورن این احساسات دخیل بود. از سوی دیگر در بدترین وضعیت این ارتباطات مغزی، افراد دارای سابقه عصبانیت، قانون‌شکنی، استفاده از مواد مخدر و وضعیت دارای وضعیت خواب ضعیف قرار داشتند. نتایج این تحقیق امروز در Nature Neuroscience و چند نشریه معتبر جهانی به چاپ رسیده است.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵

دریافت اخبار از شبکه های اجتماعی باعث بوجود آمدن حباب اطلاعاتی می شود

در این پژوهش که در سطحی وسیع با بررسی ۱۰۰ میلیون وب کیک و ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون پست عمومی انجام شد پژوهشگران دانشگاه ایندیانا دریافتند، کسانی که اخبار را از طریق شبکه های اجتماعی دنبال می کنند، در «دام حباب اطلاعات جمعی» می افتند یعنی فقط از اخباری مطلع می شوند که در بین افرادی که ذهنیتی مانند آنها دارند، به اشتراک گذاشته می شود. این پدیده به نوعی فیلتر شدن توسط حلقه دوستان است زیرا اخبار را بر اساس پست های دوستانشان می فهمند. اینکه وب هم منبع دانش شده و هم فضای اجتماعی، مدیریت جریان پیوسته اخبار و اطلاعاتی که بر صفحه نمایش بالا می آید را برای کاربران مشکل کرده است. با وجود تنوعی که در شبکه های اطلاع رسانی هست، شبکه های اجتماعی باعث کمتر شدن تنوع اطلاعات می شود.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۴ دسامبر ۲۰۱۵

هورمون تستوسترون، موثر در افزایش توانایی مسیریابی مغز

مطالعات جدیدی نشان می دهد عملکرد مغز مردان به واسطه هورمون تستوسترون در مسیریابی بهتر از زنان است. این یافته در معالجه بیماری های عصبی از طریق هورمون درمانی مفید است. به گزارش ساینس، مطالعات محققان دانشگاه نروژی NTNU نشان می دهد تفاوت مغز زنان و مردان سبب می شود، هریک از آنها برخی از کارها را بهتر از جنس مخالف انجام دهند، برای مثال، هورمون های مردانه تستوسترون در افزایش توانایی مسیریابی مغز نقش دارد. در این مطالعه از ۱۸ زن و ۱۸ مرد خواسته شد به کمک یک جوی استیک (joystick) آزمون های مسیریابی یک فیلم سه بعدی را انجام دهند. در هر لحظه فعالیت مغز به کمک اسکن fMRI بررسی شد. نتایج نشان داد مردان هنگام مسیریابی از بخش های مختلف مغز استفاده می کنند و مدام به دنبال میانبر و راهبردهای مختلف مسیریابی هستند و به طور کلی تمرینات مسیریابی را ۵۰ درصد بهتر از زنان حل می کنند. همچنین این مطالعه نشان می دهد مردان برای مسیریابی از هیپوکامپ استفاده می کنند؛ در حالیکه زنان بیشتر از ناحیه جلوی مغز کمک می گیرند. نقش هیپوکامپ در مسیریابی موثر تر از بخش جلوی مغز است. در ادامه آزمایش به زنان شرکت کننده، هورمون تستوسترون داده شد. نتیجه نشان داد که درک زنان از پیچ و خم های مسیر موجود در آزمون، افزایش یافته بود. شدت و شیوع بیماری های عصبی در زنان و مردان متفاوت است و تحقیقات مختلف نشان می دهد هورمون های جنسی در این امر دخیل هستند. این مطالعه، در درمان بیماری های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون با هورمون درمانی موثر است. نتایج این تحقیقات در نشریه Behavioral Brain Research منتشر شده است.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۳ دسامبر ۲۰۱۵

مغز مردان زودتر از زنان پیر می‌شود

دریچه ای جدید در تشخیص زودهنگام بیماری های عصبی ! پژوهشگران مجارستانی دریافتند که مغز مردان در مقایسه با زنان زودتر پیر می‌شود.نتایج این پژوهش که مغز ۵۳ مرد و ۵۰ زن با میانگین سنی ۳۲ سال را بررسی کرده است، نشان می‌دهد که تفاوت‌های جنسیتی در ساختارهای تحت قشری مغز تأثیر می‌گذارد. محققان متوجه شدند که مردان، ماده خاکستری بیشتری از مغزشان را در هسته دمی و حجم پوتامن _ قسمتی از مغز که با پردازش احساسات و حرکت در ارتباط است_ در مقایسه با زنان می‌دهند؛ این امر نشان‌دهنده تأثیر پیری و جنسیت بر ساختارهای تحت قشری مغز است. محققان خاطرنشان کرده‌اند که تغییرات ساختار تحت قشری مغز با چندین اختلال عصبی از قبیل بیماری پارکینسون، اختلال بیش فعالی با کمبود توجه و غیره مرتبط است. درک این تغییرات می‌تواند بینش جدیدی را در تشخیص زودتر این اختلالات فراهم کند. علاوه بر این پژوهشگران متوجه شدند که تالاموس هم از این تغییرات وابسته به جنس در امان نیست.  این غده ایستگاه رله (انتقال) اصلی مغز برای عبور اطلاعات در اطراف مغز است. محققان اظهار کرده‌اند که یافته‌های حاصل از این پژوهش می‌تواند در درمان سایر بیماری‌های عصبی نظیر اختلال کم‌توجّهی – بیش‌فعالی موسوم به ADHD نیز مؤثر باشد.  نتایج این پژوهش امروز در مجله Brain Imaging and Behaviou منتشر شده است.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵

محققین دانشگاه فیلادلفیا در تحقیقی میزان جریان خون مغزی ۹۲۲ نفر دختر و پسر ۸-۲۲ ساله را با تکنیک ASL-MRI سنجیده اند.
نتایج نشان می دهد تا رسیدن به سنین بلوغ، میزان جریان خون مغز به مرور کمتر می شود، ولی‌ در دو جنس تفاوتی‌ تا این زمان وجود ندارد ولی‌ از سن ۱۶ سالگی به بعد خونرسانی در مغز دختران افزایش می‌یابد. این افزایش بیشتر در نواحی قشری نظیر اربیتوفرونتال است که در تنظیم عواطف و رفتارهای اجتماعی دخالت دارند. محققین بر این باورند که این مساله می تواند یکی‌ از دلایلی باشد که زنان تواناییهای شناختی‌ اجتماعی و عاطفی بالاتری دارند و بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی یا اختلالات اضطرابی هستند و از سوی دیگر در مردان احتمال ابتلا به “یکنواختی عاطفی” و اسکیزوفرنی بیشتر است. این تحقیق دقایقی پیش در ژورنال PNAS با عنوان زیر گزارش شده است.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconخبار ذهن و مغز ۱۱ دسامبر ۲۰۱۵

نقش دوپامین در ایجاد انگیزش و یادگیری

برای سالیان متمادی، پژوهشگران می دانستند که دوپامین نقش مهمی در برانگیختگی، حرکت، خلق و خو، و آندسته از فعالیت های اجرایی که نیازمند سریع بودن و قدرت هستند، ایفا می کند. این بعد از کارکردهای نرمال دوپامین به ویژه در اختلالاتی نظیر پارکینسون و افسردگی برجسته تر به نظر می رسیدند. مخدرهایی که باعث افزایش سطوح دوپامین می شدند، نظیر کوکائین و آمفتامین ها، باعث شکل گیری احساساتی از قبیل خوشی، شادکامی و همچنین برانگیختگی و دقت در فرد می گردند.پژوهشگران دانشگاه میشیگان در مطالعات اخیر خود دریافته اند که سطوح دوپامین در تعیین اینکه افراد در موقعیت های مختلف برای تصمیم گیری و تلاش برای رسیدن به اهدافی که تعیین می کنند، چگونه عمل کنند، نقش مهمی دارند، بعلاوه اینکه سطوح دوپامین به افراد اجازه میدهد از اشتباهات قبلی خود یادبگیرند، به عبارت دیگر توانایی بازخوردپذیری در آن ها را افزایش میدهد. دوپامین علاوه بر تاثیرات فوری که بر خلق و خو و رفتار می گذارد، تغییراتی را در مغز ایجاد می کند که با دوام بوده و حتی گاهی تا آخر عمر باقی می مانند. این محققین معتقدند که در مطالعات خود مبانی نظری مبنی بر نحوه تاثیرگذاری دوپامین در ایجاد انگیزه (شروع آتشین برای انجام کاری در زمان حال) و یادگیری (آنچه که در آینده بر مبنای یادگیری های فعلی انجام میدهیم) یافته اند. این مبانی نظری به گفته محققین بر پایه موقعیت هایی است که اهدافی را دنبال کرده و از سیستم های پاداش دهی، بهره میبرد.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار، روانشناس بالینی، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۰ دسامبر ۲۰۱۵

خویشتن‌داری ‘به اندازه هوش’ در موفقیت تحصیلی کودک نقش دارد

کودکانی که در بیست ماهگی می‌توانستند در مقابل وسوسه مقاومت کنند، در هشت سالگی ضریب هوشی‌شان هفت نمره بیشتر از آنهایی بود که تاب مقاومت نداشتند. پژوهشگران دانشکده پزشکی وارویک انگلستان دریافته‌اند که با آزمودن خردسالان از سن بیست ماهگی می‌توان قدرت تمرکز و در نتیجه موفقیت تحصیلی آنها را در هشت سالگی حدس زد. آنها معتقدند که نقش اراده در رسیدن به مدارج علمی، به اندازه ضریب هوشی حائز اهمیت است.این تحقیق در واقع نسخه به روز شده آزمایش مارشملوی والتر میشل است که در دهه شصت میلادی به دلیل استفاده از آب نبات مارشمالو به همین نام و یا تست خویشتن‌داری خوانده شد. تحقیق این دانشمندان با اندازه گرفتن توانایی بدن در به تعویق انداختن کامروایی کمک می‌کند تا اختلال کم توجهی با یا بدون بیش‌فعالی در کودکان تشخیص داده شود. در دهه اخیر تشخیص و متمایز کردن کودکان با مشکلات خاص در مدارس کشورهای پیشرفته بسیار مورد توجه قرار گرفته‌ است.در این آزمایش، پروفسور دیتر والکه، استاد روانشناسی دانشکده وارویک، سن نمونه‌ها را به بیست ماهگی کاهش داده و ۵۶۰ کودک را از دهه هشتاد میلادی تا بزرگسالی دنبال کرده‌ است. دیتر والکه می‌گوید: “آنچه که ما طی این تحقیق بدست آوردیم این است که خویشتن‌داری به همان اندازه ضریب‌هوشی (آی‌کیو) اهمیت دارد. به این معنا که می‌شود بسیار باهوش بود اما اگر همیشه در حال فریاد زدن تصمیم بگیریم، نتیجه کارهای عجولانه و بدون فکر قبلی خواهد بود همراه با اشتباهات فراوان. در ارتباطات اجتماعی نیز فرد چندان محبوبی نخواهیم بود.”
“اما اگر خویشتن‌داری کنیم و رفتار مدیرانه‌ای از خود نشان دهیم که حاکی از برنامه‌ریزی ماست، وظایفمان را بهتر انجام خواهیم داد و ثبات نظر و عمل بیشتری خواهیم داشت و به همین ترتیب به زودی منصرف نمی‌شویم و کار را نیمه‌کاره رها نخواهیم کرد.” برخی از روانشناسان معتقدند که افراد با ضریب هوشی بالا معمولا کم‌صبرند و به همین دلیل پس از مدتی سرکشی می‌کنند، همین باعث می‌شود انسانهای موفقی نباشند

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۹ دسامبر ۲۰۱۵

ﻣﺤﻘﻘﺎﻥ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎﯾﯽ ﺑﺎ ﺩﺭﻣﺎﻧﯽ ﺗﺠﺮﺑﯽ ﺗﻮﺍﻧﺴﺘﻨﺪ ﺩﻭ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺯ ﺳﻪ ﺍﺧﺘﻼ‌ﻝ ﻋﻤﺪﻩ ﺍﻭﺗﯿﺴﻢ ﯾﻌﻨﯽ ﺭﻓﺘﺎﺭﻫﺎﯼ ﺗﮑﺮﺍﺭﯼ ﻭ ﮔﻮﺷﻪ ﮔﯿﺮﯼ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻣﻮﺵ ﻫﺎﯼ ﺁﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻫﯽ ﮐﺎﻫﺶ ﺩﻫﻨﺪ. ﻣﺤﻘﻘﺎﻥ ﮔﺮﻭﻩ ﺩﺍﺭﻭﺳﺎﺯﯼ ﭘﻔﯿﺰﺭ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺭﻭﯼ ﻣﻮﻟﮑﻮﻝ ﻣﻮﺳﻮﻡ ﺑﻪ ﺟﯽ ﺁﺭ ﺍﻥ- ﭘﺎﻧﺼﺪ ﻭ ﺑﯿﺴﺖ ﻭ ﻧﻪ ﮐﻪ ﮔﻠﻮﺗﺎﻣﺎﺕ ﺭﺍ ﻫﺪﻑ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ، ﻣﺘﻤﺮﮐﺰ ﮐﺮﺩﻧﺪ. ﮔﻠﻮﺗﺎﻣﺎﺕ، ﻧﻮﺭﻭﺗﺮﺍﻧﺴﻤﯿﺘﺮ (ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﺩﻫﻨﺪﻩ ﻋﺼﺒﯽ) ﺍﺻﻠﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻫﻤﻪ ﻣﻐﺰ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻧﻘﺶ ﮐﻠﯿﺪﯼ ﻓﻌﺎﻝ ﺳﺎﺯﯼ ﻧﻮﺭﻭﻥ ﻫﺎ (ﺳﻠﻮﻝ ﻫﺎﯼ ﻣﻐﺰﯼ) ﺍﯾﻔﺎ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ. ﺍﯾﻦ ﻣﺤﻘﻘﺎﻥ ﮐﻪ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﺁﻧﺎﻥ ﺩﺭ ﻣﺠﻠﻪ ﭘﺰﺷﮑﯽ ﺳﺎﯾﻨﺲ ﺗﺮﺍﻧﺴﻠﯿﺸﻨﺎﻝ ﻣﺪﯾﺴﯿﻦ ﻣﻨﺘﺸﺮ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﻣﻌﺘﻘﺪﻧﺪ ﺍﯾﻦ ﻣﻮﻟﮑﻮﻝ ﺭﻭﯼ ﯾﮏ ﺭﺳﭙﺘﻮﺭ ﻭﯾﮋﻩ ﮔﻠﻮﺗﺎﻣﺎﺕ ﻋﻤﻞ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ ﻭ ﻋﻤﻠﮑﺮﺩ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺭﻭﯼ ﻧﻮﺭﻭﻥ ﻫﺎ ﮐﺎﻫﺶ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ.
ﻋﻤﻠﮑﺮﺩ ﺍﯾﻦ ﻣﻮﻟﮑﻮﻝ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺣﺎﺿﺮ ﺭﻭﯼ ﺑﯿﻤﺎﺭﺍﻧﯽ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺳﻨﺪﺭﻭﻡ ﺍﯾﮑﺲ ﺷﮑﻨﻨﺪﻩ ﻣﺒﺘﻼ‌ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﻗﺮﺍﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﺳﺖ. ﺳﻨﺪﺭﻭﻡ ﺍﯾﮑﺲ ﺷﮑﻨﻨﺪﻩ، ﻧﺨﺴﺘﯿﻦ ﻋﻠﺖ ﻋﻘﺐ ﻣﺎﻧﺪﮔﯽ ﺫﻫﻨﯽ ﺍﺭﺛﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻣﺸﺎﺑﻬﺖ ﻫﺎﯾﯽ ﺑﺎ ﺍﺧﺘﻼ‌ﻻ‌ﺕ ﻃﯿﻒ ﺍﻭﺗﯿﺴﺘﯿﮏ ﺩﺍﺭﺩ. ﺍﯾﻦ ﺍﻣﺮ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﻣﻮﻟﮑﻮﻝ ﭘﯿﺶ ﺗﺮ ﺩﺭ ﯾﮏ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺑﺎﻟﯿﻨﯽ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻋﻼ‌ﺋﻤﯽ ﮐﻪ ﺑﺮﺧﯽ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺷﺒﯿﻪ ﻋﻼ‌ﺋﻢ ﺍﻭﺗﯿﺴﻢ ﻫﺴﺘﻨﺪ، ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ، ﺑﺨﺖ ﺍﯾﻦ ﺭﺍ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﻣﻮﻟﮑﻮﻝ ﺑﺘﻮﺍﻧﺪ ﺭﻭﯼ ﺍﯾﻦ ﺍﺧﺘﻼ‌ﻻ‌ﺕ ﻋﻤﻞ ﮐﻨﺪ، ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ. ﮊﺍﮐﻠﯿﻦ ﮐﺮﺍﻭﻟﯽ ﺍﺯ ﻣﺆﺳﺴﻪ ﻣﻠﯽ ﺳﻼ‌ﻣﺖ ﻣﻐﺰﯼ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﺗﺼﺮﯾﺢ ﮐﺮﺩ ﻧﺘﺎﯾﺞ ﺍﯾﻦ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ‌ﻫﺎ ﺭﻭﯼ ﻣﻮﺵ ﻫﺎ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ ﮐﻪ ﻣﺪ ﻧﻈﺮ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻥ ﯾﮏ ﺭﺍﻫﺒﺮﺩ ﻣﺒﺘﻨﯽ ﺑﺮ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺩﺭﻣﺎﻧﯽ ﻭﺍﺣﺪ ﺑﺮﺍﯼ ﻋﻼ‌ﺋﻢ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﭘﺬﯾﺮ ﺍﺳﺖ.
ﻭﯼ ﺍﻓﺰﻭﺩ: «ﺗﻌﺪﺍﺩ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﺍﺯ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺍﻭﺗﯿﺴﻢ ﺍﺯ ﺟﻬﺶ ﺩﺭ ﮊﻥ ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺭﻭﻧﺪ ﺟﺎﺭﯼ ﺭﺷﺪ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﻭ ﺑﻠﻮﻍ ﺳﯿﻨﺎﭘﺲ ﻫﺎ (ﻣﺤﻞ ﺍﺗﺼﺎﻝ ﻧﻮﺭﻭﻥ‌ﻫﺎ) ﺭﺍ ﮐﻨﺘﺮﻝ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ، ﻧﺎﺷﯽ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ». ﻭﯼ ﺗﺼﺮﯾﺢ ﮐﺮﺩ ﺍﮔﺮﭼﻪ ﺍﯾﻦ ﻧﻘﺺ‌ﻫﺎ ﺩﺭ ﺭﺷﺘﻪ ﻫﺎﯼ ﺑﯿﻦ ﻧﻮﺭﻭﻥ ﻫﺎ (ﺳﯿﻨﺎﭘﺲ ﻫﺎ) ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﯼ ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ، ﺍﺧﺘﻼ‌ﻻ‌ﺕ ﺍﺻﻠﯽ ﺍﻭﺗﯿﺴﺘﯿﮏ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﻨﺪ ﺑﺎ ﺩﺍﺭﻭ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺷﻮﻧﺪ. ﺑﻪ ﮔﺰﺍﺭﺵ ﺧﺒﺮﮔﺰﺍﺭﯼ ﻓﺮﺍﻧﺴﻪ ﺍﺯ ﻭﺍﺷﻨﮕﺘﻦ، ﻣﻮﺵ ﻫﺎﯼ ﺁﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻫﯽ ﮐﻪ ﺍﺯ ﻧﻈﺮ ﮊﻧﯽ ﺩﺳﺘﮑﺎﺭﯼ ﺷﺪﻧﺪ ﺗﺎ ﻋﻼ‌ﺋﻤﯽ ﻣﺸﺎﺑﻪ ﺍﻭﺗﯿﺴﻢ ﺑﺮﻭﺯ ﺩﻫﻨﺪ، ﻣﺎﻧﻨﺪ ﮐﻮﺩﮐﺎﻥ ﻣﺒﺘﻼ‌ ﺑﻪ ﺍﯾﻦ ﺑﯿﻤﺎﺭﯼ، ﮐﻤﺘﺮ ﺑﺎ ﻫﻤﻨﻮﻉ ﺧﻮﺩﺷﺎﻥ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﺑﺮﻗﺮﺍﺭ ﻣﯽ ﮐﺮﺩﻧﺪ ﻭ ﺭﻓﺘﺎﺭﻫﺎﯼ ﺗﮑﺮﺍﺭﯼ ﺩﺍﺷﺘﻨﺪ. ﺍﯾﻦ ﻧﻮﻉ ﺭﻓﺘﺎﺭﻫﺎ ﺩﺭ ﺑﯿﻦ ﻣﻮﺵ ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺑﺎ ﺗﺰﺭﯾﻖ ﺟﯽ ﺁﺭ ﺍﻥ ﭘﺎﻧﺼﺪ ﻭ ﺑﯿﺴﺖ ﻭ ﻧﻪ ﺗﺤﺖ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﻗﺮﺍﺭ ﮔﺮﻓﺘﻨﺪ ﮐﻤﺘﺮ ﺑﻮﺩ.
ﺑﺮ ﺍﺳﺎﺱ ﺁﻣﺎﺭ ﺭﺳﻤﯽ ﮐﻪ ﺍﻭﺍﺧﺮ ﻣﺎﻩ ﻣﺎﺭﺱ ﻣﻨﺘﺸﺮ ﺷﺪ، ﺷﻤﺎﺭ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺍﺑﺘﻼ‌ ﺑﻪ ﺍﻭﺗﯿﺴﻢ ﺩﺭ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﺩﺭ ﺩﻫﻪ ﺍﺧﯿﺮ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﻓﺎﺣﺸﯽ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﺳﺖ.
ﺑﺮ ﺍﯾﻦ ﺍﺳﺎﺱ، ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺗﺸﺨﯿﺺ ﺍﻭﺗﯿﺴﻢ ﺩﺭ ﺑﯿﻦ ﮐﻮﺩﮐﺎﻥ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎﯾﯽ ﺍﺯ ﺳﺎﻝ ﺩﻭ ﻫﺰﺍﺭ ﻭ ﺷﺶ ﺗﺎ ﺩﻭ ﻫﺰﺍﺭ ﻭ ﻫﺸﺖ، ﺑﯿﺴﺖ ﻭ ﺳﻪ ﺩﺭﺻﺪ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﯾﺎﻓﺖ ﻭ ﺑﻪ ﻃﻮﺭ ﻣﺘﻮﺳﻂ ﺑﻪ ﯾﮏ ﻣﻮﺭﺩ ﺩﺭ ﻫﺸﺘﺎﺩ ﻭ ﻫﺸﺖ ﮐﻮﺩﮎ ﺭﺳﯿﺪ. ﺩﺭ ﺣﺎﻟﯽ ﮐﻪ ﭘﯿﺶ ﺗﺮ ﯾﮏ ﻣﻮﺭﺩ ﺩﺭ ﺑﯿﻦ ﺻﺪ ﻭ ﺩﻩ ﮐﻮﺩﮎ ﺑﻮﺩ.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۸ دسامبر ۲۰۱۵

نوجوانانی که ۵ ساعت به صفحات دیجیتالی نگاه می کنند افسرده تر هستند

به گزار ش رویترز، در یک تحلیل تازه که از بررسی داده های تحقیق هایی سابق با مشارکت بیش ۱۲۵ هزار نفر بدست آمده است، یافته های محکمی برای محدود کردن زمان استفاده از صفحه های دیجیتال توسط نوجوانان وجود دارد. تفاوت اندکی بین ریسک افسردگی در بین نوجوانانی که اصلا زندگی دیجیتال ندارند و آنها که روزی تقریبا دو ساعت جلوی صفحات دیجیتال وقت می گذارنند وجود دارد: نوجوانانی که روزی نیم ساعت از این صفحات استفاده می کنند هشت درصد کمتر از آنها که اصلا از آنها استفاده نمی کنند در معرض ریسک افسردگی هستند. وقتی میزان استفاده به دو ساعت می رسد ریسک افسردگی تا ۱۲ درصد کاهش می یابد. یعنی نوجوانانی که تا روزی ۲ ساعت جلوی صفحات دیجیتال هستند، کمی بیشتر از آنها که اصلا استفاده دیجیتال ندارند، خوشحال هستند. دکتر یو شاکیو رهبر این گروه تحقیقی که در دانشگاه هونان چین انجام شده، می گوید، یافته های ما درباره رابطه میزان ریسک افسردگی و زمان استفاده از صفحات دیجیتال نشان می دهد که استفاده متعادل از این وسایل می تواند نقش مثبتی در رشد سلامت روانی نوجوانان داشته باشد.شاکیو می گوید که زمان پیشنهادی آنها برای نشستن جلوی صفحات کامپیوتر و تلویزیون یک ساعت در روز است. نتایج این تحقیقات از نظر علمی برای نوجوانان تا ۱۴ سال معنا دارد و بعد از این سن رابطه ای بین افسردگی و استفاده از صفحات دیجیتال مشاهده نشده است

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_icon  اخبار ذهن و مغز ۷ دسامبر ۲۰۱۵

انسان هایی که اهداف بزرگتری در زندگی دارند، بیشتر عمر می کنند

نشریه روانشناسی science daily امروز پژوهشی را با عنوان Sense of purpose in life linked to lower mortality and cardiovascular risk منتشرکرده است. بر اساس پژوهش گسترده ای که در بیمارستان روزولت نیویورک صورت گرفته، انسان هایی که حس  عمیقی از هدف در زندگی دارند، یا زندگی شان معنی دار است یا برای دیگران مفید هستند، کمتر با خطر مرگ و میر یا بیمارهای قلبی روبرو هستند.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۵ دسامبر ۲۰۱۵

حسادت، انگیزه بسیاری از پست های فیس بوک است

پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا دریافته اند که انگیزه بسیاری از پست های فیس بوک حسادت است. بنا به عقیده این پژوهشگران، فیس بوک باعث ایجاد حلقه مخرب حسادت و خودستائی شده که این باعث می شود کاربران با مقایسه خود با دیگران احساس کنند زندگی شان بی ثمر است. مثلا اینکه افراد عکس های مسافرت هایشان را می گذارد، دوستانشان را بر آن می دارد که آنها نیز بهترین عکس هایشان را بگذارند.
رفتار بسیاری از کاربران فیس بوک مبتنی بر افسردگی، اضطراب و خودشیفتگی است. پژوهشگران دریافتند که حلقه مفقوده این رفتارها، حسادت است. پژوهشگران معتقدند که قابلیت اصلی شبکه های اجتماعی، کاربران را تشویق می کند که رفتارهای مبتنی بر حسادت انجام دهند و بعید است این قابلیت، تغییر کند. معلم ها و والدین باید جوانان را از این وجهه تاریک شبکه های اجتماعی مطلع کنند زیرا جوانان آسیب پذیرترین کاربران هستند.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۴ دسامبر ۲۰۱۵

افراد ریسک پذیر، باهوش ترند

اگر شما از فرصت ها استفاده می کنید و کماکان روی پای خودتان هستید، شما دارای مغز توسعه یافته ای هستید. شجاعت داشتن و ریسک پذیر بودن باعث فعال کردن و به چالش کشیدن ظرفیت مغز شده و منجر به یادگیری، استراتژی های غلبه و توسعه می شود. بنا به دریافت پژوهشگران دانشگاه توکو، شجاعت به اندازه کنجکاوی برای توسعه مغز ضروری است. به عقیده این پژوهشگران، روحیه شجاعت در طبیعت ما نهادینه شده است. اما حوادث برای آنان که آماده نیستند رخ می دهد.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۳ دسامبر ۲۰۱۵

اسکیزوفرنی و حشیش؛ ژن های مشترک

پژوهش هایی که تا به حال انجام شده ارتباط بین مصرف حشیش و اسکیزوفرنیا را نشان داده اند اما هیچ یک از این مطالعات تفسیر و توضیح مشخصی از چگونگی این ارتباط به دست نیاورده اند. دکتر Robert power سرپرست تیم پژوهشی از موسسه King’s College London می گوید: «پژوهش هایی که در گذشته انجام شده نشان می دهند که ارتباطی بین مصرف حشیش و اسکیزوفرنیا وجود دارد. ما در پژوهش خود بر آن بودیم که بررسی کنیم آیا ارتباط مستقیمی بین مصرف حشیش و اسکیزوفرنیا وجود دارد یا ممکن است ژن های مشترکی، هم در ابتلا به اسکیزوفرنیا و هم در گرایش به مصرف حشیش دخیل باشند». اگر چه علت اسکیزوفرنیا ناشناخته است، محققان بر این باورند که ترکیب عوامل جسمی، ژنتیکی، روانشناختی و محیطی می تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. پژوهش های پیشین دریافته اند واریانس و دگرگونی های ژنتیکی متعددی با خطر ابتلا به اسکیزوفرنیا مرتبط است. این مطالعه جدید شامل ۲۰۸۲ فرد سالم بود که ۱۰۱۱ نفر از آن ها حشیش مصرف می کردند. برای هر شرکت کننده، نیمرخ ژنتیکی- تعداد ژن هایی که با اسکیزوفرنیا مرتبط هستند- بررسی و اندازه گیری شد. یافته های حاصل نشان داد افرادی که از نظر ژنتیکی بیشتر مستعد ابتلا به اسکیزوفرنیا هستند، با احتمال بیشتری به مصرف حشیش روی می آورند. دکتر Power در این رابطه می افزاید: «ما می دانیم که مصرف حشیش خطر ابتلا به اسکیزوفرنیا را افزایش می دهد و مطالعه ما ناقض این موضوع نیست. بلکه مطالعه ما نشان می دهد به احتمال زیاد ارتباط بین اسکیزوفرنیا و حشیش ارتباطی مستقیم و علت و معلولی نیست، بلکه این اشتراک ژن ها است که باعث می شود افرادی که استعداد ژنتیکی بیشتری برای ابتلا به اسکیزوفرنیا دارند، بیشتر به مصرف حشیش گرایش دارند.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲ دسامبر ۲۰۱۵

هفت دقیقه مدیتیشن باعث کاهش نژادپرستی می شود

مدیتیشن مهر و عشق، نوعی عبادت بودایی است. این نوع مدیتیشن، مبتنی بر مهرورزی بی قید و شرط نسبت به خودو دیگران است. پژوهشگران دانشگاه ساسکس دریافته اند که تنها ۷ دقیقه از این نوع مدیتیشن باعث کاهش نژاد پرستی می شود. در این مدیتیشن در حالی که چهره یک فرد مشخص تجسم می شود، این عبارت تکرار می شود: باشد که سالم و شاد باشی.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱ دسامبر ۲۰۱۵

کسانی که به شهودشان تکیه دارند، کمتر فریب می دهند.

شهود یعنی توانایی فهمیدن یک چیز به صورت آنی و بدون استدلال. برخی افراد در زمان تصمیم گیری به شهودشان اعتماد می کنند. برخی افراد هم به شهود، توجهی ندارند حتی اگر تجربه موفقی از اعتماد به شهود داشته باشند. پژوهشگان دانشگاه میسوری دریافته اند کسانی که به شهودشان اعتماد می کنند، کمتر فریب می دهند.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۳۰ نوامبر ۲۰۱۵

 تبدیل گفتار ذهنی به گفتار کامپیوتری

فیل کندی، یک عصب جراح پیشرو در ارتباط بین مغز و ماشین، با کار گذاشتن یک رابط مغز-کامپیوتر در سر خود، توانست گفتار ذهنی را به یک گفتار کامپیوتری، تبدیل کند. این ابداع باعث می شود کسانی که به علت آسیب های شدید مغزی، توان سخن گفتشان را از دست داده اند، از طریق فکر کردن، با دیگران صحبت کنند. البته این ابداع هنوز در مراحل تحقیقاتی است.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲۹ نوامبر ۲۰۱۵

آموزش درک احساسات دیگران به کودکان

پژوهشگران دانشگاه لینکولن انگلستان دریافته اند که از طریق یک بازی که تاکید بر اهمیت چشم ها و دهان در انتقال احساسات دارند می توان به کودکان یاد داد که احساسات دیگران را تشخیص دهند. این بازی ها کودکان را توانمند می سازند که فهم بهتری از حالت های بیانی صورت به عنوان مهم ترین نشانه از وضعیت احساسی مردم داشته باشند. درک حالت های صورت دیگران و خواندن چهره مردم نقش مهمی در بهبود مهارت روابط اجتماعی دارد. این مهارت را می توان از سنین کم به کودکان آموزش داد. در این بازی، تصاویر مختلفی از یک لبخند کوچک تا پوزخند بزرگ، همچنین تصاویر صورت در حالت شادی، غم و ترس به کودکان نشان داده می شود و کودکان باید بگویند که این تصاویر با کدام یک از حالت های احساسی انطباق دارد. اگر جواب اشتباه باشد با یک بوق، مطلع می شوند. همچنین از طریق تجهیزات ردگیری زاویه نگاه، مشخص شد که کودکان نسبت به بزرگسالان، کمتر به حرکت چشم های دیگران نگاه می کنند در صورتی که حرکت چشم ها یک نشانه مهم در درک حالت احساسات دیگران است. در این آموزش ها به کودکان آموخته شد که به جای نگاه به بینی و دهان دیگران به حرکات چشم ها خیره شوند. بعد از این آموزش ها، توانمندی کودکان در تشخیص احساسات دیگران، افزایش یافت.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبارذهن و مغز ۲۸ نوامبر ۲۰۱۵

اندازه گیری تمرکز به ظرافت اثرانگشت با دستگاه ام آر آی

برخی افراد توانایی خارق‌العاده‌ای در تمرکز کردن برای مدتی طولانی دارند. سایر افراد مدام با خود کلنجار می‌روند تا بتوانند ذهنشان را متمرکز بر کاری نگه دارند و بسیار تلاش می‌کنند تا حواسشان پرت نشود. افراد مبتلا به اختلال کم‌توجهی-بیش‌فعالی اغلب به راحتی و بسیار سریع حواسشان پرت می‌شود و نمی‌توانند تمرکز کنند. حتی افرادی که مبتلا به این اختلال نیستند هنگامی که سعی می‌کنند در مدرسه، دانشگاه یا سر کار روی موضوعی تمرکز کنند ممکن است حواشسان پرت شود. اگرچه توانایی متمرکز نگه داشتن ذهن و حواس روی موضوعی یا به بیانی دیگر «توجه پایدار» از هر فرد تا فرد دیگر متفاوت است، اما توصیف این تفاوت‌های فردی کار آسانی نیست. برخلاف هوش که همواره با تست‌های آی‌کیو قابل اندازه‌گیری است، سایر توانا‌یی‌های ذهنی وبه خصوص میزان توجه یک فرد روی یک موضوع قابل اندازه‌گیری نیست.  در مطالعه‌ای که امروز در مجلۀ «علوم اعصاب آمریکا» منتشر شد، تلاش شد تا راهی جدید برای اندازه‌گیری توجه شناسایی شود. بر خلاف آی‌کیو، این راه بر اساس الگوی منحصر به فرد هر شخص از اتصال مغز است؛ به این شکل که فعالیت‌های همزمان در قسمت‌های مجزای مغز مشاهده می‌شود. پیش از این نشان داده شد که الگوی اتصال مغزی هر فرد مانند اثر انگشت منحصر به فرد است و این اتصال هوش سیال یا توانایی حل مشکلات در شرایط جدید را پیش‌بینی می‌کند. چگونگی اتصال هر فرد تمرکز او را مشخص می‌کند. این کار با دستگاه اِم‌آرآی انجام می‌شود و دستور عمل آن بسیار ساده است به این صورت که یک سری عکس به شما نشان داده می‌شود و به شما گفته می‌شود در صورت دیدن تصویر شهرها دکمه را فشار دهید و در صورت دیدن تصویر کوه دکمه را فشار ندهید. این کار نوعی تمرین برای تمرکز نیز محسوب می‌شود که معمولا بیش از ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. برخی افراد آن را با موفقیت انجام می‌دهند و برخی دیگر خطاهای کوچکی می‌کنند. برای بررسی داده‌های مغزی، ابتدا مغز هر فرد را به ۲۶۸ قسمت تقسیم می‌کنند. پس از آن، مشخص می‌شود که عملکرد هر کدام از بخش‌های مغز چگونه با بخش‌های دیگر در مغز مرتبط می‌شود و از این طریق مشخص می‌شود که کدام یک از فعالیت‌ها به طور همزمان انجام شده است و در نهایت میزان توجه و تمرکز فرد نمایان می‌شود.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲۷ نوامبر ۲۰۱۵

عملکرد مشابه مغز انسان و حیوان در فهم زبان

پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد که شناخت ساختار اصلی زبان، تنها منحصر به مغز انسان نیست و اینکه برخی از مناطق مغز ما با پستانداران، از جمله میمون‌ها مشترک است. محققان منشأ تکاملی عملکردهای شناختی در مغز را شناسایی کردند که زیر‌بنای زبان است و به ما اجازه می‌دهد تا به ارزیابی نظم در توالی اصوات بپردازیم. کودکان قواعد زبان را طی روند رشد و حتی قبل از آن که قادر به صحبت کردن باشند، یاد می‌گیرند. استاد پتکوو گفت: ما برای اولین بار به منظور بررسی نوزادان به توسعه یک زبان ساختگی پرداختیم که نتایج آزمایشگاهی ما نشان می‌دهد میمون‌ها نیز می‌توانند آن را یاد بگیرند. این گروه اول به انسان‌ها و سپس میمون‌ها اجازه دادند تا به این زبان ساختگی گوش دهند تا ترتیب صحیح توالی این صداها را تشخیص دهند. آنها سپس فعالیت مغز انسان‌ها و میمون‌ها را همان طور که به توالی‌های جدید گوش می‌دادند، اسکن کردند. این یافته‌ها نشان داد که در هر دو گروه، یک منطقه خاص از مغز که قشر فرونتال قدامی و opercular نام دارد، با نظمی که از یادگیری هر دو گونه انتظار می‌رفت، واکنش نشان داد. این نتایج نشان می‌دهد که عملکرد این ناحیه که یکی از مناطق مرتبط در پردازش نظم کلمات در یک جمله از زبان انسان است، هم در انسان و هم در پستانداران مشترک بوده که این امر نشان‌دهنده ریشه‌های تکاملی آن است. به نظر می‌رسد که این منطقه از مغز، بر نظم و ترتیب و سازمان‌دهی هر آنچه که شنیده می‌شود، نظارت دارد. این یک عملکرد مهم شناختی است که پایه و اساس توانایی‌های زبانی پیچیده‌تر انسان را فراهم می‌کند. نتایج به دست آمده برای اولین بار نشان‌دهنده این است که برخی از عملکرد‌های این منطقه از مغز که شامل فهم زبان در انسان است، با حیوانات مشترک است. نویسندگان در یک مقاله که در مجله Nature Communications منتشر شده است، اظهار کردند: این پژوهش به ما کمک می‌کند تا به سوالات خود در مورد اینکه چگونه زبان را یاد می‌گیریم و اینکه چه اتفاقی می‌افتد که پس از آسیب مغزی، سکته یا آلزایمر نتوانیم صحبت کنیم، کمک می‌کند.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲۶ نوامبر ۲۰۱۵

بچه هایی که تو روی پدرمادرشان می ایستند، دربزرگسالی موفق تر می شوند

اکثر پدرمادرها دوست ندارند وقتی چیزی به بچه هشان می گویند، آنها مخالفت کنند و جوابشان را بدهند. پژوهشگران دانشگاه ویرجینا می گویند که این رفتار برای رشد ذهنی کودکان، خوب است. مشاجره کودکان با پدرمادر را نباید به عنوان یک موضوع آزار دهنده دید بلکه باید آن را به عنوان زمینه ای برای آموزشی مهم، نگریست. کودکانی که توان نه گفتن ندارند، کودکانی که نمی توانند برای خودشان حریم شخصی ایجاد کنند در بزرگسالی نیز آسیب خواهند دید. اگر کودکی برای رسیدن به آنچه دوست دارد، فشار می آورد، باید با او مذاکره کرد. بهتر است کودک تمرین مذاکره را با پدرمادرش انجام دهد تا اینکه کورکورانه در دنباله روی از هم سالانش به مشکل بیفتد.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲۵ نوامبر ۲۰۱۵

اختلال “مغز شیمیایی” حقیقت دارد

محققان کانادایی اعلام کردند: یک اختلال شناختی معروف به مغز شیمیایی که بر اثر شیمی درمانی بروز می کند، حقیقت دارد.
در آستانه شیمی درمانی برخی بیماران به نوعی اختلال شناختی مبتلا می شوند که با سرگردانی ذهن و عدم توانایی در تمرکز همراه است.
به این وضعیت، “مغز شیمیایی” گفته می شود اما تا کنون تحقیقات مطالب اندکی در مورد علائم شناختی این وضعیت ارائه داده اند. محققان کانادایی در یک مطالعه با استفاده از فناوری تصویربرداری از مغز و آزمایش های شناختی که برای بیماران مبتلا به آلزایمر و سایر اختلالات مغزی طراحی شده است، موفق شدند اثرات مغز شیمیایی را مشاهده کنند. تاد هندی استاد روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: یک مغز سالم زمانی را صرف سرگردانی ذهن و زمانی را صرف تمرکز می کند اما در این مطالعه متوجه شدیم که مغز شیمیایی بیشتر در حالت سرگردانی ذهن قرار دارد و توانایی تمرکز ندارد. در این مطالعه محققان با بررسی اسکن های مغزی متوجه شدند که مغز سالم بطور معمول بین چرخه های ذهن سرگردان و تمرکز تغییر وضعیت می دهد اما مغز افرادی که به پدیده مغز شیمیایی مبتلا شده اند بیشتر علائم عصبی از یک ذهن سرگردان را نشان می دهند. این اسکن های مغزی نشان می دهند ، حتی زمانی که افراد مبتلا به مغز شیمیایی معتقدند که بر روی یک موضوع خاص تمرکز کرده اند، بخش های بزرگی از مغز آنها در حالت سرگردانی بسر می برند. کریستین کامپبل استاد یار بخش ورزش درمانی گفت: پزشکان اکنون متوجه شده اند که اثرات درمان سرطان مدت ها پس از اتمام درمان باقی می مانند و این اثرات می تواند واقعا بر زندگی فرد تاثیر گذارد. وی و همکارانش امیدوارند که این تحقیق توانایی آنها را برای مشاهده اثرات مغز شیمیایی تقویت کند و به ابداع درمان های جدید برای این بیماری منجر شود. این مطالعه  امروز در مجله Clinical Neurophysiology منتشر شده است.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_icon اخبار ذهن و مغز ۲۴ نوامبر ۲۰۱۵

نور درمانی به کاهش علائم افسردگی کمک می کند

محققان در مطالعه هشت هفته ای ۱۲۲ فرد مبتلا به افسردگی حاد دریافتند افرادی که با نوردرمانی یا تلفیق نوردرمانی با داروی ضدافسردگی تحت درمان بودند در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، بهبود بیشتری در علائم بیماری شان تجربه کردند.
همچنین افرادی که فقط با داروهای ضدافسردگی تحت درمان بودند (بدون نوردرمانی)، نسبت به افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، بهبودی نشان ندادند. دکتر ریموند لام، از دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور کانادا، در این باره می گوید:
«این موضوع که درمان با داروی ضدافسردگی بهتر از دارونما نیست، مسئله ایی غیرعادی نیست.» و «حقیقت این است که در مطالعه ما، درمان با نور به مراتب بهتر از دارونماهاست.» محققان در این مطالعه متوجه شدند ۷۶ درصد افرادی که هم نوردرمانی و هم داروی افسردگی دریافت کرده بودند، علائم بیماری شان تا ۵۰ درصد یا بیشتر بهبود یافته بود. این میزان بهبودی فقط در ۵۰ درصد افرادی که نوردرمانی و قرص دارونما دریافت کرده بودند مشاهده شد. در افراد دریافت کننده قرص دارونما در حدود ۳۳ درصد بهبودی و در افراد دریافت کننده داروی ضدافسردگی ۲۹ درصد بهبودی مشاهده شد. در انتهای درمان هم ۵۹ درصد افرادی که همزمان تحت درمان داروی ضدافسردگی و نوردرمانی قرار گرفته بودند، علائم افسردگی به طور کامل بهبود یافته بود. در حالیکه در افراد تحت درمان با نوردرمانی به همراه قرص دارونما، این رقم ۴۴ درصد بود، در افراد دریافت کننده قرص دارونما ۳۰ درصد و در افراد دریافت کننده داروی ضدافسردگی ۱۹ درصد بهبودی کامل مشاهده شد.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲۳ نوامبر ۲۰۱۵

دعوای والدین سبب کاهش رشد مغز کودکان می شود

تحقیقات اخیر محققان انگلیسی نشان می دهد دعوای والدین درحضور کودکان به علت کاهش رشد مغز آنها، می تواند تاثیرات جبران ناپذیری در زندگی آینده کودک داشته باشد. اسکن مغز کودکانی که تا سن ۱۱ سالگی تجربه مشکلات خفیف یا متوسط خانوادگی داشته اند، نشان می دهد رشد مغزی این کودکان دچار اختلال بوده و این افراد می توانند در معرض خطر بیماری های روانی باشند. این مشکلات شامل دعوا و جروبحث پدر و مادر، سوء استفاده جسمی یا عاطفی و نبود محبت و ارتباط بین اعضای خانواده است. مطالعات پیشین در مورد تاثیر بی توجهی شدید والدین بر سوء رفتار و بدرفتاری در نوجوانان متمرکز بود. با این حال، این یافته های جدید نشان می دهد حتی مشکلات کم خانوادگی نیز تاثیرات قابل توجهی بر زندگی کودکان دارد. دانشمندان دانشگاه وست آنجلیا (East Anglia) در انگلیس با استفاده از تصویربرداری، مغز ۵۸ نوجوان ۱۷ تا ۱۹ ساله را مورد بررسی قرار دادند. این نوجوانان بخشی از یک گروه بزرگتر ۱۲۰۰ نفری بودند. از والدین این افراد خواسته شد تا هر رویداد منفی در زندگی فرزندانشان را از زمان تولد تا سن ۱۱ سالگی بیان کنند. محققان مشاهده کردند که مخچه نوجوانانی که در کودکی با مشکلات خانوادگی کم یا متوسط رو به رو بوده اند، کوچکتر از بقیه است. این بخش از مغز، مربوط به یادگیری مهارت، مقررات، کنترل استرس و موتور حرکتی- حسی است.  به گفته محققان کوچک بودن مخچه ممکن است خطر ابتلا به مشکلات روانی در مراحل بعدی زندگی را افزایش دهد. شرح کامل نتایج این بررسی امروز در نشریه (NeuroImage) منتشر شده است.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲۲ نوامبر ۲۰۱۵

درمان آلزایمر با چراغ های LED

محققان مؤسسه پیشرفته علم و صنعت در دائجون کره جنوبی، با استفاده از چراغ‌های LED آبی و حساسگر‌ها – موادی که یک ارگانیسم، سلول یا بافت را به نور حساس می‌کنند – راهی را برای جلوگیری از تجمع غیر طبیعی یک پروتئین مغز که در بیماری آلزایمر نقش دارد، یافتند. این روش برای سرکوب ساختن پلاک‌های بتا آمیلوئید که می‌توانند باعث ایجاد بیماری آلزایمر شوند در مگس‌های میوه مورد آزمایش قرار گرفت. چان بئوم پارک، محقق ارشد موسسه پیشرفته علم و صنعت در دائجون کره جنوبی، اظهار کرد: این کار دارای اهمیت زیادی است زیرا اولین روشی است که از نور و حساسگرها برای متوقف کردن ذخایر بتا آمیلوئید‌ استفاده کرده است.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲۱ نوامبر ۲۰۱۵

آیا بی‌انگیزگی دلیل زیستی دارد؟

هرچند بی‌علاقگی معمولا یک دیدگاه یا نقطه‌نظر است، اما عصب‌شناسان می‌گویند نتایج تحقیقاتشان نشان می‌دهد احتمالا زیست‌شناسی ساختار مغز در این امر دخیل است. محققان افراد جوان و سالم را مورد آزمون قرار دادند تا ببینند که آیا تفاوت قابل مشاهده‌ای در مغز افراد پرانگیزه و افراد بی‌علاقه وجود دارد یا خیر. به این منظور ۴۰ فرد داوطلب پرسشنامه‌ای را تکمیل کردند که میزان علاقه‌مندی و انگیزه فردی آنها را تعیین می‌کرد. سپس شرکت‌کنندگان در بازی شرکت کردند که جوایز در سطوح مختلف به آنها تعلق می‌گرفت و فعالیت فیزیکی در برنده شدن در بازی تاثیر داشت. محققان توضیح می‌دهند همانطور که پیش‌بینی کرده بودند شرکت‌کننده‌ها معمولا پیشنهاداتی را می‌پذیرند که تلاش کمتر و جایزه بیشتری را در پی داشته باشد. شرکت‌کننده‌ها در یک دستگاه MRI شروع به بازی کردند در حالی که محققان قادر بودند اسکن مغزی آنها را مورد مطالعه قرار دهند. هرچند افراد بی‌علاقه و بی‌انگیزه تمایل کمتری برای پذیرفتن آن دسته از پیشنهادات داشتند که به تلاش زیادتری نیاز داشت، اما مشخص شد یک ناحیه مغزی ویژه در این افراد نسبت به افراد باانگیزه فعالیت بیشتری نشان می‌دهد؛ کورتکس پیش حرکتی !!! این ناحیه از مغز قبل از سایر قسمت‌ها در تصمیم‌گیری برای انجام یک کار نقش دارد. اسکن مغزی نشان داد که کورتکس پیش حرکتی در بیشتر افراد بی‌انگیزه، نسبت به افراد باانگیزه از فعالیت بیشتری برخوردار است. این برخلاف آن چیزی بود که محققان انتظار داشتند و تصور می‌کردند مغز افراد بی‌انگیزه فعالیت کمتری داشته باشد. آنها عقیده دارند که این امر می‌تواند به این دلیل باشد که ساختار مغز این افراد کارایی کمتری دارد، بنابراین برای افراد بی‌انگیزه تصمیم‌گیری برای حرکت و انجام یک کار نیازمند کار و تلاش بیشتری است. مغز ما حدودا یک پنجم از انرژی روزانه ما را در هر روز مصرف می‌کند. اگر تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای یک فعالیت انرژی زیادی بگیرد، لذا برای افراد بی‌انگیزه فرایند تصمیم‌گیری فرایندی پر هزینه‌تر و انرژی‌برتر است. در این حالت مغز آنها مجبور است بیشتر تلاش کند. این اولین مطالعه از این دست است که نشان می‌دهد بی‌علاقگی و بی‌انگیزگی دلایل زیستی دارد.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲۰ نوامبر ۲۰۱۵

ارتباط درد اندام‌ها با کیفیت احساسات

پژوهش جدید محققان آمریکایی حاکی از آن است که ۹ درد بدن ارتباط مستقیمی با کیفیت احساسات دارند. برخی از دردها ناشی از استرس هستند و برخی ناشی از خود بزرگ پنداری که در ذیل به آنها اشاره می‌شود:

  • احساس درد در سر به دلیل استرس در طی روز ایجاد می‌شود که با قدری استراحت و کاهش استرس بهتر می‌شود.
  • درد گردن ممکن است به دلیل احساسات شما نسبت به دیگران باشد. برای تسکین درد این مورد را بررسی کنید.
  • درد شانه به دلیل احساس سنگینی است که با خود دارید. قدری با دیگران در مورد مشکلات خود صحبت کنید و از آنان کمک بخواهید.
  • درد در قسمت بالای پشت به دلیل نداشتن حامی واقعی در احساسات است. شاید شما احساس کنید کسی شما را دوست ندارد و نمی‌خواهد. برای آرامش با فردی که شما را درک می‌کند قدم بزنید.
  • درد در قسمت پایین کمر به دلیل فکر کردن در مورد مسائل مادی و پول است و برای بهبود با مشاور حقوقی صحبت کنید.
  • درد آرنج نشان از ایستادگی در برابر تغییر در زندگی است. اگر شما بازوهای سفتی دارید به همین ترتیب زندگی سختی هم دارید. کمی  تغییر و شکست حصارها مفید است.
  • احساس درد در دست به معنای نرسیدن به دیگران است. با دوستان جدید و یا همکاران ناهار را بیرون صرف کنید و ارتباطات جدید ایجاد کنید.
  • درد ران ترس از تحرک و حرکت است. ممکن است شما در زمان تصمیم‌گیری احتیاط بیش از اندازه داشته باشید.
  • درد زانو نیز شاید باعث شود شما خود را قدری بزرگ فرض کرده و فکر کنید از دیگران بهتر هستید. فروتنی داشته باشید، بیشتر اوقات شما داوطلب شوید و به خاطر داشته باشید که فناپذیر هستید.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۹ نوامبر ۲۰۱۵

تغییر ساختار مغز برای مقاومت در برابر درد

محققان دانشگاه منچستر بر این باورند که بیماران با تغییر ساختار مغزی‌شان می‌توانند مقاومت بیشتری در برابر درد پیدا کنند. یافته‌های جدید می‌تواند احتمال ایجاد درمانهای موثرتر را برای بیمارانی که از دردهای مزمن رنج می‌برند، افزایش دهد.
دانشمندان برای نخستین بار کشف کرده‌اند افرادی که از درد مزمن ورم مفاصل رنج می‌برند، گیرنده‌های بیشتری در مغز تولید می‌کنند که به مسکن‌های درد واکنش نشان می‌دهند. آن‌ها بر این باورند که برخورداری از گیرنده‌های بیشتر می‌تواند چه با استفاده از مسکن‌های طبیعی بدن یعنی آندروفین‌ها یا داروهای مسکن تجویزی مانند مورفین، بدن را در برابر درد مقاوم‌تر کند.
آن‌ها می‌گویند: اگر بتوان دریافت چگونه بدن تعداد گیرنده‌های مسکن را افزایش می‌دهد، می‌توان درمان‌های تسکین دهنده درد را ارتقاء بخشید. دانشمندان برای آزمایش نظریه‌ خود به گرم کردن پوست بیماران توسط یک لیزر پرداختند تا میزان دردی را که آنها می‌توانند تحمل کنند، بسنجند. آن‌ها سپس با اسکنرهای PET به اسکن مغز این افراد برای شمارش تعداد گیرنده‌های مسکن پرداخته و دریافتند که بیماران مبتلا به ورم مفاصل که درد بیشتری را تحمل می‌کنند، گیرنده‌های مسکن بیشتری دارند.
دکتر کریستوفر براون از دانشگاه منچستر اظهار کرد: تا جایی که ما می‌دانیم، این نخستین باری است که این تغییرات با مقاومت افزایش یافته در برابر درد مرتبط شناخته شده‌اند و خود را تطبیق‌پذیر نشان داده‌اند. وی افزود: اگرچه مکانیسم‌های این تغییرات تطبیق‌پذیر ناشناخته است، اما اگر بدانیم چگونه آن‌ها را ارتقا بخشیم، شاید بتوانیم راههای طبیعی افزایش مقاومت در برابر درد را بدون عوارض جانبی مرتبط با بسیاری از داروهای مسکن شناسایی کنیم.
گیرنده‌های مسکن مغز برای نخستین بار در سال ۱۹۷۳ کشف شدند. از آن زمان دانشمندان دریافته‌اند که این گیرنده‌ها، زیرگونه‌های مختلف زیادی با نقش‌های متفاوت دارند.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۸ نوامبر ۲۰۱۵

دادخواست علیه کارگروه ویژه DSM-5

دادخواست آنلاین علیه DSM-5 که در آدرس الکترونیکی http://www.ipetitions.com/petition/dsm5  قرار داده شده است، تا امروز  ۱۵۳۷۲ امضاکننده داشته است . این افراد نگران هستند که تغییرات پیشنهادی به بیش­ تشخیصی و بیش ­درمانی اساسی منتهی گردد. این نامه توسط سه بخش انجمن روانشناسی آمریکا : بخش روانشناسی جامعه­ نگر، جامعه روانشناسی انسان گرا ،  جامعه روانشناسی و روان­ درمانی گروهی – خطاب به کارگروه ویژه DSM-5 ارسال شده است که بازتابی از هشدارهای اخیر جامعه روانشناسی بریتانیا است.

در این نامه آورده شده است «ما نگرانی خود را در خصوص مواردی چون کاهش آستانه­ های تشخیصی برای چندین طبقه تشخیصی، معرفی اختلال­ هایی که ممکن است به درمان­های دارویی نامناسب برای جمعیت­های آسیب­ پذیر منتهی گردند و همچنین پیشنهادهای خاصی که­ فاقد پشتوانه تجربی هستند، اعلام می ­نماییم».

در میان انتقادات مطرح شده، یکی از موارد به مفهوم DSM-5 از «سندرم روان پریشی تضعیف شده» مربوط می­ شود که با توجه به «روایی پیش­بین به شدت پایین برای تبدیل به اختلال روان پریشی» مفهومی مخاطره ­انگیز است، در جای دیگر منتقدان پیشنهاد حذف تشخیص افتراقی ملاک داغدیدگی را برای اختلال افسردگی عمده رد می ­کنند. علاوه بر این، آن‌ها نسبت به کاهش تعداد معیارهای ضروری برای تشخیص اختلال کمبود توجه/بیش ­فعالی (ADHD­) و کاهش یافتن آستانه تشخیصی اختلال اضطراب فراگیر (GAD) انتقاد می­ کنند.

ملاحظه کارگروه ویژه DSM-5 در معرفی چندین «طبقه اختلال اثبات نشده و سؤال ­برانگیز» مانند «سندرم بی ­تفاوتی»، «اختلال اعتیاد به اینترنت» و «سندرم بیگانگی والدین» نیز مورد اعتراض واقع شده است.

دادخواستی که در روز ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر ۱۳۹۰) آغاز گردید، تا امروز تاریخ ۱۸ نوامبر ، ۱۵۳۷۲ نفر امضاکننده داشته است.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۷ نوامبر ۲۰۱۵

هورمون استرس بر کل بدن تاثير دارد

برگرفته از سايت مشاوره آنلاين روانشناسي : مهرداد نامدار ، روانشناس باليني ، مدرس دانشگاه

براساس پژوهشی جدید که به‌تازگی در مجله نورولوژی ـ مجله پزشکی آکادمی نورولوژی آمریکا ـ منتشر شده است، متخصصانی که حرفه‌شان مستلزم صحبت بیشتر، طرح راهکار، حل اختلاف و تکالیف مدیریتی است، نسبت به افرادی با وظایف حرفه‌ای سطح پایین‌تر، از حافظه و تفکر بهتری در سنین پیری برخوردار هستند. دکتر فرانسیسکا اس . دن از دانشگاه لایپزیگ آلمان، می‌گوید: «پژوهش ما مهم است زیرا نشان می‌دهد که در مقایسه با تحصیلات، نوع حرفه شما در طول زندگی حرفه‌ای‌تان اثر بیشتر و مهم‌تری بر سلامت مغزتان دارد. تحصیلات عاملی شناخته‌شده است که خطر ابتلا به زوال عقل را تحت تأثیر قرار می‌دهد.» برای این پژوهش، ۱۰۵۴ فرد بالای ۷۵ساله را مورد آزمایش قرار دادند تا توانایی حافظه و فکرکردن آن‌ها را هر یک‌سال‌ونیم به مدت هشت‌سال بیازمایند. پژوهشگران همچنین درباره پیشینه حرفه‌ای شرکت‌کنندگان اطلاعاتی گردآوری کرده و وظایفی را که آن‌ها انجام می‌دادند به سه گروه طبقه‌بندی کردند: اجرایی و کلامی و متغیر. نمونه‌هایی از وظایف اجرایی، زمان‌بندی کار و فعالیت، طرح راهکار و حل‌ اختلاف بودند. نمونه‌هایی از وظایف کلامی، ارزیابی و تفسیر اطلاعات و نمونه‌هایی از وظایف متغیر، آن‌هایی بودند که توجه انتخابی و تحلیل داده‌ها را دربرمی‌گرفتند. توانایی‌های حافظه و تفکر را با آزمونی بالینی به نام آزمون کوتاه وضعیت ذهنی(MMSE) بررسی کردند. در این آزمایش بالینی، کاهشی اندک در امتیازات نشان‌دهنده نقص بالینی مرتبط بود. این مطالعه نشان داد افرادی که حرفه آن‌ها شامل سطوح بالای هر سه نوع وظیفه بود، در آزمون تفکر و حافظه MMSE با اختلاف دو امتیاز از افرادی با سطوح پایین‌تر وظایف، بالاترین امتیاز را به دست آوردند. افرادی با بالاترین سطح از هر سه نوع وظیفه همچنین کم‌ترین میزان کاهش شناختی را نشان دادند. طی گذشت هشت‌سال، میزان کاهش توانایی ذهنی آن‌ها نصف میزان کاهش توانایی ذهنی شرکت‌کنندگانی بود که وظایف کاری‌شان نیاز به فعالیت ذهنی کمتری داشتند. در میان سه نوع وظیفه کاری، سطوح بالای وظایف اجرایی و کلامی به طور مشخص با میزان کمتر کاهش توانایی حافظه و تفکر همراه بود.
در ابتدای شروع این پژوهش، شرکت‌کنندگان با سطوح بالای وظایف اجرایی در آزمون MMSE حافظه و تفکر دو امتیاز بیشتر از شرکت‌کنندگانی کسب کردند که وظایفشان در سطح پایین‌تری قرار داشتند و در پایان هشت‌سال این اختلاف به پنج‌ امتیاز رسید. شرکت‌کنندگان با سطوح بالای وظایف کلامی نسبت به افرادی با سطح پایین‌تر وظایف در آزمون کوتاه وضعیت ذهنی به طور متوسط دو امتیاز کمتر کاهش نشان دادند. دن می‌گوید: «وجود چالش در حرفه واقعاً عنصری مثبت خواهد بود اگر در طولانی مدت ذخیره ذهنی افراد را افزایش دهد.»

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۶ نوامبر ۲۰۱۵

هورمون استرس بر کل بدن تاثیر دارد

در یک مطالعه جدید که نتایج آن امروز در سایت webmd منتشر شده ، متخصصان به رابطه بین کورتیزول و قدرت حافظه در افراد بزرگسال پی بردند. بر اساس این مطالعه، افرادی که در شب سطح هورمون کورتیزول آنان به طور غیرعادی بالاست، مغز کوچکتری دارند و در نتیجه در تست‌های شناختی هم امتیاز خوبی به دست نمی‌آورند. متخصصان همچنین در حال بررسی ارتباط این هورمون با خطر بیماری قلبی و وزن هستند. در واقع این هورمون روی کل بدن تاثیر می‌گذارد اما متخصصان به دنبال درک این اثرات هستند. متخصصان با بیان اینکه سطح روزانه هورمون کورتیزول یعنی بالا یا پایین بودن آن بر وضعیت کلی سلامت اثرات متفاوت دارد،‌ تاکید کردند که هنوز اطلاعات کافی در پاسخ به این موضوع وجود ندارد. در این بررسی متخصصان، سطح کورتیزول صبحگاهی و عصرگاهی را در بزاق ۴۲۴۴ فرد بزرگسال تست کردند. در افرادی که سطح هورمون کورتیزول عصرگاهی بیشتر از معمول بود حجم مغز کوچکتر و عملکرد آن ضعیف‌تر بود در حالی که بالاتر بودن سطح کورتیزول صبحگاهی با عملکرد بهتر مغز ارتباط داشته است. اما متخصصان نتوانسته‌اند به این پرسش پاسخ دهند که ابتدا بالا رفتن سطح کورتیزول موجب کاهش اندازه مغز می‌شود یا اینکه کوچکی مغز عامل افزایش سطح کورتیزول است؟ همچنین این نگرانی وجود دارد که هورمون کورتیزول موجب افزایش وزن می‌شود اما لازم است ابتدا به این پرسش پاسخ دهیم که افزایش وزن، سطح این هورمون را بالا می‌برد یا بالا رفتن کورتیزول منجر به اضافه وزن می‌شود؟ هورمون کورتیزول علاوه بر آن با استرس در ارتباط است در تنظیم سطح قندخون، سوخت و ساز بدن، فشارخون و واکنش‌های ایمنی نقش دارد. همچنین الکترولیت‌ها را متعادل ساخته و در دوران بارداری هم به زنان کمک می‌کند. به گزارش WEBMD در شرایط استرس‌زا هورمون کورتیزول وارد جریان خون می‌شود و به منابع انرژی اجازه می‌دهد که در دسترس باشند و بدن را برای شرایط استرس آماده کنند. زمانی که این هورمون به درستی عملکرد خود را داشته باشد سیگنال‌های مغز پس از به پایان رسیدن خطر، تولید کورتیزول را کم می‌کنند اما اگر این استرس دائمی شود نگران‌کننده است.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۵ نوامبر ۲۰۱۵

انزوا و تنهایی به اندازۀ چاقی برای شما بد است

محققان دانشگاه بریگهام یانگ در ایالت یوتا امریکا، در حدود ۳۵ سال در مورد تنهایی، انزوای اجتماعی و تاثیرات آن به روی زندگی انسان مطالعه کرده اند. نتایج این پژوهش های طولانی مدت شگفت آور است. مدیر این مطالعات، خانم دکتر «جولین هالت لونستد» گفت: “ما باید روابط اجتماعی خود را جدی تر بگیریم. اثرات تنهایی و انزوای اجتماعی در مقایسه با چاقی، برای سلامت عمومی بسیار جدی است.”
مطالعات به روی داده های حدود سه میلیون شرکت کننده نشان می دهد که تنهایی، انزوا و تنها زندگی کردن به طور متوسط ۲۶، ۲۹ و ۳۲ درصد خطر مرگ زودرس را افزایش می دهد.
همۀ ما می دانیم که عدم ارتباط اجتماعی، به ویژه اگر از روی اجبار باشد، می تواند به یک تجربۀ بد عاطفی روانی منجر گردد. تحقیقات در این زمینه نشان می دهد که تنهایی عوارض دیگری هم دارد. یک مطالعۀ علمی که توسط دانشگاه شیکاگو انجام گرفت اشاره به افزایش سطح هورمون استرس، کورتیزول، می کند که می تواند خطر ابتلا به سکتۀ مغزی و حملۀ قلبی را افزایش دهد. اثر تنهایی و انزوای اجتماعی تقریبا همان شدت اثر فقر در زندگی را دارد که باعث کاهش طول عمر انسان می شود.
پژوهشگران بریگهام یانگ می گویند که نتایج بدست آمده از این مطالعات، به طوری که باید، هنوز جدی گرفته نشده است زیرا ما شاهد بالاترین نرخ تنهایی و انزوای اجتماعی در سالیان گذشته هستیم. بنا بر گفتۀ این دانشمندان “با توجه به افزایش نرخ انزوا و افرادی که در اجتماع تنها زندگی می کنند، ما پیش بینی می کنیم تنهایی به یک بیماری همه گیر در آینده تبدیل خواهد شد.” بنا به گزارش ادارۀ آمار؛ امروزه ۲۷ درصد از صاحب خانه ها، به تنهایی زندگی می کنند در حالی که این آمار در سال ۱۹۷۰ فقط ۱۷ درصد بوده است.
در این پژوهش ها که به روی ارتباط میان کوتاهی طول عمر و عدم روابط اجتماعی انجام شد، جنسیت و موقعیت جغرافیایی افراد در نظر گرفته نشده است. محققان همچنین دریافتند که اثرات منفی به روی افراد زیر ۶۵ سال شدیدتر بوده است. خبر خوب این است که اگر فقدان روابط اجتماعی برای شما بد است، درعوض افزایش دوستی ها و ارتباطات اجتماعی برای سلامت شما می تواند مفید باشد.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۴ نوامبر ۲۰۱۵

چه زمانی برای یادگیری زبان دوم مناسب تر است ؟

بسیاری از پژوهش ها نشان داده است که یادگیری زبان دوم می تواند قدرت مغز را افزایش دهد ، اما یک تحقیق جدید می گوید که اثر بخشی این کار، زمانی بسیار بیشتر میشود که آن را در اواسط دوران کودکی آغاز کنیم . مطالعه ای در موسسه «پیشرفتهای آکادمی ملی علوم » نشان می دهد که افرادی که یادگیری زبان انگلیسی را در حدود ۱۰ سالی شروع کرده اند و در آن غوطه ور شده اند ، به این معنی که جملات زبان انگلیسی را می شنیدند و آنرا در زندگی روزانه به کار می بردند، تکامل بیشتری در ساختمان بخش سفید مغز شان ، مشاهده شده است، و این در مقایسه با افرادی بوده که در جایی بزرگ شده و رشد کرده اند که فقط انگلیسی صحبت می کردند ( به عنوان زبان رایج یا مادری) و زبان دومی را هم یاد نگرفته اند. این « سطح بالای تکامل ساختاری» در بخشها و مناطقی از مغز روی داده که مسئول یادگیری و پردازش معنایی هستند. این یافته ها بازتاب دهندۀ مشاهداتی از مطالعات پیشین هستند که که این تکامل در مغز را در افرادی پیدا کرده بودند که یک زبان دوم را در سنین پایینتر یادگرفته بودند. در بخشی از تحقیق، پژوهشگران روی مغز ۲۰ نفر مطالعه کردند که همگی حدود ۳۰ سال سن داشتند و حداقل برای ۱۳ ماه در بریتانیا زندگی کرده بودند و همه آنها نیز یادگیری زبان انگلیسی را درحدود سن ۱۰ سالگی آغاز کرده بودند. از سوی دیگر، محققان روی مغز ۲۵ نفر دیگر مطالعه کردند که در همان سن( ۳۰سالگی) بودند اما فقط به زبان انگلیسی صحبت می کردند و این دو مطالعه را با هم مقایسه کردند. رهبر این پژوهش « کریستوس پلیاتسیکاس» از «موسسه روانشناسی دانشگاه کنت» در بریتانیا، در این باره می گوید: ” یادگیری و مدیریت کردن بیش از یک زبان بطور روزانه، به عنوان یک محرک شناختی شدید و فشرده، این فایده را برای این افراد داشته که تکامل مغزی بیشتری را برایشان به ارمغان بیاورد، و مغزشان این کار را با حفظ یکپارچگی اش انجام داده و در نتیجه، این چالش، از آنها در برابر زوال عقل در سن بالا محافظت می کند”.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵

چرا مردم از روی واقعیت ها می پرند؟

پژوهشگران دانشگاه دوک، واقع در کارولینای شمالی اخیرا آزمون هایی را انجام داده اند در مورد اینکه چرا مردم از واقعیت هایی که با عقایدشان در تضاد است، چشم پوشی می کنند. البته گاهی مردم فقط اعتبار این واقعیت ها را زیر سوال می برند. اما این پژوهش نشان داد که مردم گاهی یک گام نیز جلوتر برداشته و چارچوب موضوع را به نحوی تغییر می دهند که قابل آزمون نباشد. این موضوع باعث می شود که در نهایت، واقعیت ها و علم ارتباطی با موضوع پیدا نکند. هنگامی که واقعیت ها با دیدگاه های مردم در تضاد باشد، مردم می گویند که واقعیت ها اهمیت ندارد بلکه مسائل اخلاقی مهم است. اما هنگامی که واقعیت ها با دیدگاهشان موافق باشد می گویند که دیدگاه آنها، بر اساس واقعیت است و کمتر اخلاقی است. در آزمونی که در این باره انجام شد، وقتی دینداران متونی انتقادی در مورد دینشان را مطالعه کردند که تهدیدی برای عقایدشان بود، از واقعیت ها چشم پوشی کردند. به بیان علمی، عقایدشان را حوزه کمتر «ابطال پذیر» وارد کردند تا از نظر علمی نتوان آن را تایید یا رد کرد. آزمایش انجام شده تاییدی بوده است بر اینکه وقتی که مردم عقایدشان را آزمون ناپذیر می دانند، جامعه دو قطبی می شود و مردم به عقاید مطلوبشان متعهد می شوند نه به واقعیات. تعصب یک بیماری است و برای مقابله با آن نیاز به مداوایی سالم از واقعیت ها و آموزش هست. هنگامی که واقعیت ها به گفتگوها تزریق می شود، از شدت تعصب کاسته می شود. تنها واقعیت است که چنین تاثیری دارد. برای اجتناب از رسیدن به نتیجه ای نامطلوب، مردم می از روی واقعیت ها می پرند و به عقاید بنیادین خود متوسل می شوند. با وجود بیماری تعصب، ایمنی جامعه بیشتر می شود اگر مردم تشویق شوند که ابهام را بپذیرند و با تفکر انتقادی، ایدئولوژی های محکم را زیر سوال ببرند. تعصب هیچگاه از بین نمی رود؛ نه در دیگران، نه در خودمان و نه در جامعه.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۲ نوامبر ۲۰۱۵

کشف علت بدخلقی دوران نوجوانی

در گذشته روانشناسان علت خصوصيات ناخوشايند رفتاري دوران نوجواني را تغييرات هورموني بدن مي دانستند. در حالي که تحقيقات جديد که با روش تصويربرداري از مغز انسان انجام شده است حاکي از تغييرات وسيع ساختمان مغر انسان در نوجواني و اوايل جواني است. در  تحقيقی  که در انستيتو ملي سلامت روان Bethesda انجام شد ، فرآيند رشد ۴۰۰ کودک تحت نظارت قرار گرفت. به اين صورت که هر دو سال يک بار از مغز آنها تصويربرداري به عمل مي آمد.با مطالعه نتايج به دست آمده مشخص شد در فرآيند رشد انسان به تدريج سلول هاي مغز درگير جوان سازي مي شوند و به طور مداوم مغز انسان در حال تجديد و تغيير است به طوري که فرد تا سن ۲۲-۲۰ سالگي سالانه يک درصد از سلول هاي خاکستري مغز خود را از دست مي دهد. دانشمندان تغييرات در ناحيه نرمه جلويي مغز انسان که مسوول کنترل محرک هاي انگيزشي، قضاوت و تصميم گيري نوجوان است را توجيه مناسبي براي رفتارهاي عجيب اغلب نوجوانان در اين سنين مي دانند. آنها معتقدند در اين مرحله از زندگي مغز نوجوانان مانند اسفنجي عمل مي کند که درگير يادگيري است و عدم کنترل محرک هاي دروني باعث بروز رفتارهاي ريسکي مانند روي آوردن به مواد مخدر، الکل و سيگار مي شود.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۱ نوامبر ۲۰۱۵

دمدمی مزاجی باعث پذیرش بهتر تغییر می شود

دمدمی مزاجی (مود) را به عنوان عاملی که باعث سوگیری در قضاوت و ادراک نادرست می شود می شناسیم از این رو دمدمی مزاجی را غیرعقلانی و منفی در نظر می گیریم. اما پژوهش های اخیر در دانشگاه کالج لندن نشان داده که دمدمی مزاجی باعث بوجود آمدن تجربیات جدید شده و به ما کمک می کند تا سریع تر با تغییرات محیطی انطباق پیدا کنیم. بر اساس این تئوری، مردم از تجربیاتی می آموزند که همراستا با مود شان باشد. دمدمی مزاجی در همه جا هست و تاثیر مهمی بر زندگی ما دارد اما دمدمی مزاجی موهبتی نیز هست که مزایای بسیاری در دوران تکامل ما ایفا کرده است. وقتی که تغییرات محیطی خیلی مهم می شود، دمدمی مزاجی می تواند باعث انطباق سریع با تغییرات شود.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱۰ نوامبر ۲۰۱۵

چرا کاستن تفکر خرافی، مشکل است؟

حتی افراد باهوش، تحصیل کرده، و با ثبات روانی به خرافاتی اعتقاد دارند که خودشان هم می دانند استدلال پذیر نیست. پژوهشگران دانشگاه شیکاگو دریافته اند که حتی زمانی که افراد می دانند که اعتقاداتشان منطقی نیست، اجازه می دهند که عقاید غیرعقلانی بر نحوه تفکر، احساس و رفتارشان تاثیر بگذارد. به ادعای این پژوهشگران، تشخیص یک عقیده خرافی و اصلاح آن، دو فرایند متفاوت است. یعنی حتی زمانی که شرایط مناسب باشد و افراد انگیزه و توانایی تشخیص عقاید خرافی شان را داشته باشند، باز هم آن عقاید در ذهنشان پابرجا می ماند. عوامل متعددی در این زمینه وجود دارد؛ مثلا وقتی افراد فکر می کنند هزینه داشتن یک عقیده خرافی کمتر از هزینه کنار گذاشتن آن است. به عنوان مثال وقتی کسی یک نامه زنجیره ای را دریافت می کند، هزینه انتشار این نامه به کسی دیگر را کمتر از هزینه بدشانسی در اثر شکستن این زنجیره می داند.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

 

news_iconاخبار ذهن و مغز ۹ نوامبر ۲۰۱۵

ارتباط عجیب خواب بد شبانه با بیماری آلزایمر

طبق تازه ترین پژوهش محققان دانشگاه تورنتو کانادا که از ۶ سال قبل آغاز شده بود و امروز نتایج آن در نشریه JAMA Neurology منتشر شد، با صراحت اعلام شده افراد مبتلا به آلزایمر قبل از ابتلا ، اکثرا شبها خیلی بد خوابیده و خواب راحتی نداشته اند.  ۷۰۰ زن و مرد شرکت کننده در این پژوهش ۶ ساله دارای ژن APOE بودند . این ژن ارثی احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می دهد.

هرچقدر که تعداد بیدارشدن های شبانه ی این افراد زیاد بود  و به تبع آن خواب آرامش بخش و عمیقی نداشتند ، به همان اندازه هم ابتلا آنان به الزایمر بیشتر بود. برعکس، شرکت کنندگانی که طول شب را راحت خوابیده و کمتر بیدار شده بودند حتی با وجود داشتن ژن مساعد ابتلا به آلزایمر نشدند و این تفاوت، بسیار بزرگ و معنی دار است : بسته به اینکه شرکت کنندگان در تحقیق با ژن پرخطر در طول شب زیاد بیدار می شدند به ندرت، ،ریسک ابتلا به آلزایمر ، دو تا چهار برابر بیشتر از مردان و زنانی بود که ژن بدون خطر را داشتند. یعنی چنانچه افرادی با ژن پرخطر، شبها کمتر بیدار شوند و خواب راحتی داشته باشند و افرادی با ژن بی خطر، شبها مرتب بیدار شوند و خواب آرامش بخشی نداشته باشند احتمال ابتلا این افراد به آلزایمر – دمانس دو تا چهار برابر بیشتر ( از مردان و زنانی با ژن پرخطر و خواب آرامش بخش) است. همچنین افرادی که هیچیک از انواع ژن (چه پرخطر و چه بی خطر) دمانس را نداشته ، به هر نسبتی که شبها کمتر بیدار می شدند وخواب راحت داشتند، به همان نسبت هم از نظر روانی، دارای روحیه ای سالم تر و قوی تربودند. با مطالعات کالبدشکافی که روی ۲۰۰ نفر از درگذشتگان انجام شد، این تیم تحقیق به این نتیجه رسیدند که خواب بد موجب افزایش رسوبات آمیلوئید بتا و رسوبات دیگر در مغز می شود که این رسوبات با تولید پروتئین مسبب بیماری آلزایمر، مرتبط است.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۸ نوامبر ۲۰۱۵

زشت شدن چهره اولین نشانه این عارضه روانی

کارشناسان هشدار می دهند داشتن استرس باعث زشت شدن مردان و زنان می‌شود. گفتنی است، براساس جدیدترین پژوهش‌هایی که امروز تیتر اول بسیاری از سایت های خبری روانشناسی دنیا بود، افزایش سطح هورمون‌ کورتیزول در بدن می‌تواند تأثیرات مخربی بر عضلات و استخوان‌های صورت و بطور کلی ظاهر فیزیکی چهره انسان بگذارد.
بررسی‌ها نشان می‌دهند، زندگی در شرایط استرس‌زا می‌تواند سبب کاهش سطح جذابیت چهره در افراد شود. افزایش ترشح هورمون کورتیزول سبب افزایش میزان قند شناور در بدن می‌شود و به این ترتیب قدرت عضلات و استخوان‌های صورت در قرار گرفتن در جایگاه درست آسیب می‌بیند. در این پژوهش کارشناسان سطح هورمون کورتیزول موجود در بزاق دهان داوطلبان را اندازه‌گیری کرده و با میزان جذابیت چهره آنها توسط گروهی دیگر از داوطلبان بی‌طرف مقایسه کرده‌اند و دریافته‌اند افرادی که سطح هورمون کورتیزول در بدن آنها کمتر است چهره‌ای جذاب‌تر دارند. کارشناسان بر این اساس هشدار می‌دهند افراد در صورتی که می‌خواهند چهره‌ای جوان، زیبا و جذاب داشته باشند و برای بدست آوردن آرامش علاوه بر عبادت، انجام ورزش و فعالیت بدنی، مصرف آب و مایعات کم شیرین و بدون شکر، خوراکی‌های سالم چون میوه، دانه‌های آجیل، حبوبات و سبزیجات را در رژیم غذایی خود جای دهند. استراحت فیزیکی دیگر از عوامل اثرگذار بر زیبایی و سلامت پوست است و خواب بد یا کم نیز می‌تواند سبب پیری زودرس پوست، بروز چین و چروک، خاکستری شدن پوست و افتادگی آن شود. کارشناسان اعتقاد دارند کورتیزول و انسولین سبب آسیب رسیدن به رگ‌های خونی بدن انسان می‌شوند و به این ترتیب یک اثر منفی بر رشد استخوان‌ها و عضلات صورت به وجود می‌آید.

تحقیق و ترجمه: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۷ نوامبر ۲۰۱۵

سخنان نیشدار، بالاترین شکل هوش است

پژوهشگران دانشکده کسب و کار هاروارد دریافته اند که ساخت و تفسیر سخنان نیشدار، نشانه برخورداری از خلاقیت بالاتر است زیرا تفکر انتزاعی را فعال می کند. به بیان دیگر، باهوش ترین افراد کسانی هستند که می توانند لبخندی تلخ و تاریک را بر لبان بنشانند.

ترجمه و تحقیق توسط: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۶ نوامبر ۲۰۱۵

عزت نفس تا سن ۵ سالگی شکل می گیرد

عزت به نفس یا ارزش نهادن بر خویش، یکی از جنبه های شخصیت است که در تمام عمر تقریبا ثابت می ماند. پژوهشگران دانشگاه واشنگتن دریافته اند که این ویژگی مهم تا سن پنج سالگی و قبل از کودکستان، شکل می گیرد و قابل اندازه گیری است. داشتن احساس مثبت یا منفی نسبت به خود، چیزی است که بچه ها آن را به خود به مدرسه می آورند نه اینکه در مدرسه آن را کسب کنند.

ترجمه و تحقیق توسط: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۵ نوامبر ۲۰۱۵

نقش حیاط‌های مدارس در کاهش استرس کودکان

پژوهشی امروز در مجله Health & Place منتشر شده که اثبات می کند ، بازی‌کردن در حیاط‌های مدارسی که دارای زیستگاه‌های طبیعی و درخت و نه صرفا آسفالت و تجهیزات سرگرمی هستند، استرس کودکان و بی‌توجهی آن‌ها را کاهش می‌دهد. بر اساس مطالعه دانشمندان دانشگاه کلرادو بودلر ، کار بر روی تکالیف درسی و باغبانی در چنین محیط‌هایی دارای مزایای کاهش استرس برای کودکان و نوجوانان است. این مطالعه یکی از نخستین تحقیقات در نوع خود است که بر رابطه بین دسترسی دانش‌آموزان به فضاهای سبز و استرس متمرکز شده است. دانشمندان با مطالعه دانش‌آموزان ابتدایی در نواحی ساخته‌شده و جنگلی، استفاده دانش‌آموزان مقطع چهارم تا ششم از زیستگاه طبیعی برای علوم و دروس نوشتاری و همچنین باغبانی دانش‌آموزان دبیرستانی به صورت داوطلبی، گذراندن واحد درسی یا خدمات موردنیاز مدارس، به نتایج جدید خود دست یافتند. به گفته لوئیس چالوا ، رهبر ارشد این پژوهش، مدارس جایی هستند که کودکان بخش اعظمی از ساعات عمرشان را در آن‌ها می‌گذرانند و بنابراین واردکردن تماس روزانه با دنیای طبیعی در این مکان‌ها به دلیل مزایای فراوان آن حائز اهمیت است. حیاط‌های خاکی و طبیعی مدرسه که به طور مثال، دارای گل، بلوط و ویژگی‌هایی آبی هستند، روابط پشتیبانی‌کننده و احساس رقابت را در میان کودکان افزایش می‌دهند.

ترجمه و تحقیق توسط: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۴ نوامبر ۲۰۱۵

درخواست های ترس برانگیز، در تغییر نگرش و رفتار دیگران، موثرتر است.

انجمن روانشناسان آمریکا، در پژوهشی که امروزمنتشر شده اعلام کرده که درخواست هایی که ترس دیگران را بر می انگیزد و بر خطرات بالفعل تاکید دارد، به خصوص آنهایی که راهکاری برای اجتناب از تهدید ارائه می دهند، موثر بوده و به ندرت اتفاق می افتد که چنین درخواست هایی به نتیجه نرسد. این پیامها در تبلیغات سیاسی، سلامتی و تجاری متداول و مناقشه برانگیز است مثل اینکه فلان کاندید، کشور را به جنگ می کشاند یا مصرف تنباکو باعث مرگ می شود. همچنین در این پژوهش مشخص شده که این درخواست ها، زنان را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد.

ترجمه و تحقیق توسط: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۳ نوامبر ۲۰۱۵

توانایی کودکان در تفکر به وزن و میزان فعالیت بدنی آنها بستگی دارد

پژوهشگران دانشگاه جورجیا دریافته اند که کودکانی که اضافه وزن دارند و فعالیت بدنی شان کم است، در تست های شناختی، نمرات کمتری می گیرند نسبت به کودکانی که وزن طبیعی دارند و روزی ۴۰ دقیقه به فعالیت های بدنی مانند شنا، ژیمناستیک، رقص و یا فوتبال مشغولند. علاوه بر تست شناختی، دستگاه اف ام آر ای نیز نشان می دهد که کودکانی که فعالیت بدنی دارند، کورتکس جلوی مغزشان نیز فعال تر است. این قسمت مغز با فعالیت های تفکری، تصمیم گیری و اصلاح رفتار اجتماعی مرتبط است.

ترجمه و تحقیق توسط: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲ نوامبر ۲۰۱۵

مغز زنان و مردان، تفاوتی ندارد

یکی از عقاید بسیار متداول این است که هیپوکاموس زنان بزرگتر از مردان است. هیپوکاموس یکی از بخش های مهم مغز است که باعث تحکیم خاطرات جدید شده و عواطف را به حواس، پیوند می دهد. پژوهشگران دانشگاه روزالیند فرانکلین با بررسی ام آر آی ساختاری بیش از ۶۰۰۰ نفر دریافتند که مغز زنان و مردان داری تفاوتی نیست و این عقیده رایج، نادرست است. در واقع اینکه زنان تمایل بیشتری به بیان عواطفشان دارند، مهارت های ارتباطی شان قوی تر است و حافظه کلامی شان، قوی تر است دلیلی بر بزرگتر بودن هیپوکاموس شان نیست. اینکه مردم به وجود مغز مردانه و مغز زنانه اعتقاد دارند، بی اساس است.

ترجمه و تحقیق توسط: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

 

news_iconاخبار ذهن و مغز ۱ نوامبر ۲۰۱۵

شما دوبرابر چیزی که فکر می کنید، از موبایلتان استفاده می کنید

بر اساس تحقیق دانشگاه لانکستر، مردم به صورت میانگین، روزی ۵ ساعت از گوشی هوشمندشان (smartphone) استفاده می کنند، یعنی یک سوم زمانی که بیدار هستند. همچنین ۸۵ بار در روز آن را چک می کنند. در حالی که خود اظهاری شرکت کنندگان بیانگر نیمی از این مقدار است، اما اپلیکیشنی که برای همین منظور بروی گوشی شرکت کنندگان نصب شده بود، زمان متوسط ۵ ساعت در شبانه را ثبت کرده است.

ترجمه و تحقیق توسط: مهرداد نامدار ، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

 

news_iconاخبار ذهن و مغز ۳۱ اکتبر ۲۰۱۵

در اصلاح خطا، پیران بهتر از جوانان هستند

با آنکه به پیران برچسب زده می شود که توانمندی شناختی شان کمتر است اما پژوهشگران دانشگاه کلمبیا دریافته اند که پیرترها در زمینه اصلاح خطای خود از جوانان سرآمد هستند زیرا وقتی پی به خطای خود ببرند یا نسبت به صحت کار خود اطمینان نداشته باشند، بیشتر تمایل دارند که آن را اصلاح کنند. پژوهش های قبلی دلالت می کند که این پدیده در کودکان نیز صادق است. بر اساس این پژوهش، پیران به بازخورد، توجه بیشتری دارند.

ترجمه و تحقیق توسط: مهرداد نامدار، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

 

news_iconاخبار ذهن و مغز ۳۰ اکتبر ۲۰۱۵

مغز برای ذخیره انرژی اش، دست به فراموش می زند

پژوهشگران دانشگاه لاند دریافته اند که مغز نه تنها از مکانیزم یادگیری برخوردار است بلکه از مکانیزم فراموشی نیز برخوردار است که آموخته های غیرضروری را پاک می کند. مکانزم فراموشی باعث می شود که مغز، انرژی اش را ذخیره کند. نگهداری از آموخته های غیر ضروری نیاز به انرژی دارد زیرا برخی از نرون های در بخش مخچه مغز باید برای آن منظور، فعال شوند. از این رو مغز، آموخته های غیرضروری را فراموش میکند و این مکانیزم قدرتمندی است. مهرداد نامدار

ترجمه و تحقیق توسط: مهرداد نامدار، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲۹ اکتبر ۲۰۱۵

خواب هایی که در اواخر زندگی دیده می شود آرامش بخش هستند

پژوهشگران کالج کنشس طی مصاحبه با سالمندانی که در هفته های پایانی عمرشان بودند دریافتند که خواب هایی که این افراد می بینند، آرامش بخش بوده و باعث بهتر شدن کیفیت شدن زندگی می شود. بیشتر این رویاها مربوط به اقوام و دوستان فوت شده هستند. در این پژوهش مشخص شده که این رویاها، هذیان نیستند زیرا بر اساس واقعیت بوده و معنی دار می باشند.

ترجمه و تحقیق توسط: مهرداد نامدار، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲۸ اکتبر ۲۰۱۵

فقر چه تاثیری بر مغز می گذارد؟

عصب شناسان دانشگاه اورگن با مطالعه مغز کودکان زیر پنج سال خانواده های با درآمد متفاوت دریافتند که بچه های فقیر با نقصی ترکیبی در زبان و توجه گزینشی روبرو می شوند. این نقص باعث ناتوانی در کنترل پریشان فکری و تمرکز می شود. به عقیده پژوهشگران این عارضه که در دوران توسعه مغزی کودک رخ می دهد در آینده بهبود نخواهد یافت زیرا بر پلاستیسیته مغز (قابلیت تغییر مغز در مواجه با تجربیات جدید) اثر می گذارد. بزرگ شدن در فقر می تواند عملکردهای دوران کودکی را متوقف کرده و بر مسیر زندگی کودک تاثیر بگذارد.

ترجمه و تحقیق توسط : مهرداد نامدار، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲۷ اکتبر ۲۰۱۵

چرت نیمروزی، چگونه باعث تقویت یادگیری می شود؟

یک پژوهش جدید از دانشگاه ژنو نشان داده وقتی یادگیری توام با گرفتن پاداش باشد، می تواند واقعیت ها و مهارت های آموخته شده را به حافظه، پیوند دهند به خصوص اگر یادگیری پاداشی با یک چرت نیمروزی هم ترکیب شود. پاداش در حین یادگیری همچون یک برچسب، اطلاعات را به مغز می چسباند. در حین خواب این اطلاعات به نواحی حافظه بلند مدت مغز، منتقل می شود. اسکن ام آر ای نشان داده که چرت بعد از یادگیری پاداشی باعث فعالیت بیشتر هیپوکاموس می شود. هیپوکاموس بخش کوچکی از مغز است که برای شکل گیری حافظه نقشی مهم دارد. همچنین چرت بعد از یادگیری پاداشی باعث ارتباط بیشتر بین هیپوکاموس، قشر جلویی مغز و استریاتوم می شود. این ها نواحی از مغز هستند که دلالت دارند بر فرایند پاداش و استحکام حافظه.
اینکه چرت نیمروزی برای تقویت حافظه موثر بوده، از قبل مشخص بود اما این پژوهش نشان داد که خواب، اطلاعاتی را برای انتقال به حافظه بلند مدت انتخاب می کند که ارزش پاداشی داشته باشد؛ یعنی اطلاعاتی که برای موفقیت یا بقا، بسیار مهم محسوب شود.

ترجمه و تحقیق توسط: مهرداد نامدار، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲۶ اکتبر ۲۰۱۵

تکرار با صدای بلند برای دیگران باعث تقویت حافظه شفاهی می شود

با آنکه از قدیم گفته می شد که تکرار با صدای بلند باعث حفظ کردن بهتر می شود، اما این موضوع برای اولین بار مورد آزمایش قرار گرفت. پژوهشگران دانشگاه مونتریال دریافتند که اگر موضوعی برای دیگران و با صدای بلند تکرار شود، حتی اگر مخاطب آن مطلب را نشود، بهتر در حافظه باقی می ماند. اگر این تکرار با حرکات بدنی نیز توام باشد، تاثیر آن بیشتر می شود. این پژوهش نشان می دهد که مغز به اطلاعات چند حسی، واکنش بهتری نشان می دهد.

ترجمه و تحقیق توسط: مهرداد نامدار، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲۵ اکتبر ۲۰۱۵

مغرور بودن از هوش، باعث نمرات بهتر تحصیلی می شود

پژوهشگران دانشگاه بیلر دریافته اند، کسانی که خود را به عنوان باهوش در نظر می گیرند یعنی نسبت به تونایی های ذهنی و دانش خود، نگاهی مبالغه آمیز دارند، نمرات تحصیلی شان بهتر است به خصوص در درس هایی که ناز به عملکرد انفرادی دارد.
البته در این پژوهش مشخص شد که در پروژه های گروهی، کسانی که متواضع هستند، رتبه بالاتری در ارزیابی دیگر افراد گروه می گیرند.
پژوهشگران معتقدند که دلیل این موضوع است که این افراد می دانند که چه چیزی را می دانند. البته برای یادگیری، تواضع عقلی، ضروری است زیرا یادگیری یک موضوع جدید، نیازمند تشخیص ندانستن در آن موضوع و اشتیاق برای شناختن آن ندانسته است.

ترجمه و تحقیق توسط: مهرداد نامدار، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه

news_iconاخبار ذهن و مغز ۲۴ اکتبر ۲۰۱۵

خطاهای فرهنگی باعث بهتر فکر کردن مردم می شود

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیای جنوبی دریافته اند که موقعیت های قابل پیش بینی فرهنگی که منطبق با انتظارات است، باعث می شود مردم بدون فکر رفتار کنند، توانایی استدلالشان کم شود، مصرف شان زیاد شود و بیشتر خرید کنند. اما وقتی که با موقعیت های پیش بینی نشده روبرو می شوند (مثلا عروسی که لباس سبز پوشیده یا گفتن بدی های یک مرحوم در مراسم ختمش)، سطح تفکر مردم بالاتر می رود و توجه شان به جزئیات افزایش می یابد. این پژوهش نشان داده که نداشتن توجه به دیگر کارها و وظایف نیز سرایت می کند.

ترجمه و تحقیق توسط: مهرداد نامدار، روانشناس بالینی ، مدرس دانشگاه